Adam Makowicz: muzyka potrzebuje dużo powietrza

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 09:45
- Płyty winylowe mają zupełnie inny dźwięk niż digitalowe. Przede wszystkim jest tam coś, co mógłbym nazwać ciepłem. Natomiast digitalowe nagrania są za czyste. Nikt nie słucha muzyki w kompletnej ciszy. Nie mówię już nawet o koncertach, ale w domu też jest ktoś, kto oddycha, zakaszle czy kichnie. Muzyka jest synchronizowana z życiem ludzkim - mówił w Dwójce znakomity jazzman.
Audio
  • Adam Makowicz o winylowej edycji swojej płyty "Swinging Ivories", swoich początkach w jazzie i karierze w USA (Poranek Dwójki)

1 lutego premierę miała winylowej wersja płyty Adama Makowicza "Swinging Ivories". Ten mistrz improwizacji, wybitny pianista i kompozytor karierę muzyczną rozpoczynał na początku lat 60. w Krakowie. Współpracował m.in. z Tomaszem Stańko, Andrzejem Kurylewiczem czy Zbigniewem Namysłowskim. Występował ze słynną Duke Ellington Orchestra oraz z najwybitniejszymi artystami jazzowymi, takimi jak Sarah Vaughan, Earl Hines, Teddy Wilson, George Shearing, Marian McPartland, Benny Goodman czy Herbie Hancock.

Adam Makowicz dużo nagrywał dla wytwórni fonograficznej CBS Columbia. Grał w amerykańskich klubach jazzowych oraz w renomowanych salach koncertowych takich jak Carnegie Hall w Nowym Jorku. Brał udział na prestiżowych europejskich i amerykańskich festiwalach jazzowych np. Newport w stanie Rhode Island. 

- Największa zaleta i indywidualność muzyka jazzowego polega na tym, że tworzy swój własny dźwięk na instrumencie. Na fortepianie jest to akurat troszeczkę trudniejsze, bo jest to instrument perkusyjny. Dla Latynosów na przykład fortepian współgra z perskusją - tłumaczył gość Dwójki.

Jak funkcjonowało środowisko jazzowe w głębokim PRL? Co było wówczas "oknem na świat" dla rodzimych muzyków? Jak Stany Zjednoczone stały się "drugim domem" dla Adama Makowicza? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Tomasz Obertyn

Gość: Adam Makowicz (jazzman, pianista, kompozytor)

Data emisji: 15.02.2019

Godzina emisji: 8.30

pg/jp

Czytaj także

Zakir Hussain: po narodzinach tata wyśpiewał mi rytm

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 08:00
O tym, dlaczego nie został gwiazdą rocka, oraz o rytmicznych różnicach między Indiami a Zachodem gwiazda EtnoKrakowa - Zakir Hussain opowiadał w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Makowicz: to publiczność mnie inspiruje

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 18:00
- Niezależnie od tego, czy nagrywam w studiu, czy w sali koncertowej, zawsze muszę być skoncentrowany. Ale na koncercie publiczność mnie inspiruje, dopinguje, dla niej gram. Adrenalina potrafi zdziałać cuda - mówił w Dwójce znakomity jazzman, którego najnowsza "Swinging ivories" ukaże się w 16 marca.
rozwiń zwiń