Wszystko, czego nie wiedzieliśmy o Danucie Szaflarskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
- Każdą książkę biograficzna zaczynam od oswojenia i obłaskawienia rodziny, bo te osoby wiedzą najwięcej. Najbliżsi mogą odsłonić rzeczy kompletnie nieznane, intymne - mówiła w Dwójce Katarzyna Kubisiowska, autorka książki reporterskiej o wybitnej aktorce.
Audio
  • Katarzyna Kubisiowska o książce "Szaflarska. Grać, aby żyć" (Poranek Dwójki)
Danuta Szaflarska
Danuta SzaflarskaFoto: PAP/Jacek Turczyk

Katarzyna Kubisiowska przez dwa lata pracowała nad portretem aktorki, złożonym z opowieści jej najbliższych krewnych i przyjaciół.

W "Poranku Dwójki" reporterka wspominała, że za życia Danuta Szaflarska nie była chętna, by opowiadać o swoim życiu. - To, co chciała o sobie powiedzieć, upubliczniła w fantastycznym filmie Doroty Kędzierzawskiej pt. "Inny świat". Ja przez lata bezskutecznie zabiegałam o rozmowę z panią Danutą, część wywiadów ukazała się dopiero po jej śmierci, bo wcześniej ich nie autoryzowała.

Katarzyna Kubisiowska podkreśliła, że jej książka zatytułowana "Szaflarska. Grać, aby żyć" nie jest klasyczną biografią. - Nie ma tu opowieści zamkniętej w dwóch datach: urodzin i śmierci. To biografia reporterska, w której najbardziej mnie interesowało to, co intymne i schowane.

Ważnym wątkiem książki jest to, w jaki sposób Danuta Szaflarska godziła życie rodzinne z intensywną karierą aktorską. Katarzyna Kubisiowska zwróciła też uwagę, że pomimo medialnego wizerunku osoby pięknie się starzejącej, Danuta Szaflarska nie była tak do końca pogodzona z przemijaniem.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadzi: Jakub Kukla

Goście: Katarzyna Kubisiowska (reporterka)

Data emisji: 18.02.2019

Godzina emisji: 8.30

bch/pg

Czytaj także

Szymon Kuśmider: tekst "Fausta" wypala piętno w aktorze

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 11:00
- Zanurzenie się w dzieło Goethego powoduje, że w nocy się mniej śpi - na insceniację "Fausta" w nowym cyklu Dwójki i Teatru Polskiego, zapraszał odtwórca głownej roli Szymon Kuśmider.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyta z przypisami do najlepszych pieśni Ireny Wieniawskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 11:00
- Mogła posługiwać się nazwiskiem ojca Henryka Wieniawskiego albo męża, brytyjskiego barona, ale postanowiła pracować na własny rachunek - o odkrywaniu twórczości polskiej kompozytorki opowiadała w "Poranku Dwójki" śpiewaczka Barbara Kinga Majewska.
rozwiń zwiń