Płyta z przypisami do najlepszych pieśni Ireny Wieniawskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 11:00
- Mogła posługiwać się nazwiskiem ojca Henryka Wieniawskiego albo męża, brytyjskiego barona, ale postanowiła pracować na własny rachunek - o odkrywaniu twórczości polskiej kompozytorki opowiadała w "Poranku Dwójki" śpiewaczka Barbara Kinga Majewska.
Audio
  • Barbara Kinga Majewska o płycie z utworami Ireny Wiśniewskiej (Poranek Dwójki)
Audio
  • Barbara Kinga Majewska o płycie z utworami Ireny Wiśniewskiej (Poranek Dwójki)

Opiekujcie się moją muzyką, troszczcie się o moją muzykę - to ostatnie słowa wypowiedziane przez Irenę Wieniawską. Lady Irena Dean Paul była kompozytorką publikującą pod pseudonimem Poldowski, Poldowsky czasem Poldowska. Zmarła 28 stycznia 1932 roku w Londynie w wieku 53 lat. ​

Ponad 80 lat później w mieszkaniu na warszawskim Mokotowie pianistka Emila Sitarz oraz śpiewaczka Barbara Kinga Majewska sięgnęły po pieśni skomponowane przez Wieniawską. W efekcie powstał album "Lady Monsieur Poldowsky" zawierający utwory skomponowane do słów Paula Verlaine`a, ale też mówione fragmenty między piosenkami. Barbara Kinga Majewska wyjaśniła, że zabieg ten był konieczny ze względu na intensywność pieśni Wieniawskiej. - Z 24 kompozycji, które napisała Wieniawska, wiele wydało mi się mało interesujących. Po przesianiu tej twórczości zostało nam 9 bardzo gęstych, epickich utworów. Gdyby pojawiły się na płycie jeden po drugim, to mogłoby zadziałać na ich niekorzyść.

W audycji śpiewaczka opowiedziała o swoim pomyśle na mówione wstawki między utworami. Barbara Kinga Majewska mówiła też o kosmopolityzmie Ireny Wieniawskiej i jej popularności za życia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadzi: Jakub Kukla

Goście: Barbara Kinga Majewska (śpiewaczka)

Data emisji: 6.02.2019

Godzina emisji: 8.30

bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Garbus" Sławomira Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 15:43
Sztuka Sławomira Mrożka, która swój pierwodruk miała w miesięczniku "Dialog" w 1975 roku, była naszą kolejną propozycją z cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uciekła mi przepióreczka". Żeromski na 100-lecie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2018 12:32
Dramat Stefana Żeromskiego z 1924 roku był naszą kolejną propozycją z cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia". 
rozwiń zwiń