Rodzinne historie - dlaczego warto je badać?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 14:00
Wytłumaczyła to pieśniarka i performerka Alicja Brudło, gość "Poranka Dwójki", która na kanwie historii swoich przodków stworzyła etnomuzykologiczny spektakl.
Audio
  • "Brudło z Wąchabna" - w poszukiwaniu etnomuzykologicznych skarbów (Poranek Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

"Brudło z Wąchabna - śledztwo teatralne" to wydarzenie towarzyszące tegorocznemu VII Krajowemu Seminarium Etnomuzykologicznemu. Jego autorka Alicja Brudło opisała w audycji proces twórczy, będący jednocześnie zaproszeniem widzów do wspólnych poszukiwań. - W trakcie badania mojej rodzinnej historii zauważyłam, jak fascynujący jest to proces. Pomyślałam, że warto zachęcić innych do tego samego.

Do czego konkretnie zachęca Alicja Brudło? To tłumaczy jej pochodzenie: urodziła się i dorastała w Regionie Kozła - w Siedlcu w zachodniej Wielkopolsce. Przez przypadek dowiedziała się o muzycznych zainteresowaniach jej przodków.

- Usłyszałam kiedyś przy stole, że tata grał na trąbce. To było dla mnie duże zaskoczenie, bo nasza rodzina była robotnicza. Nie sądziłam, że ktokolwiek interesował się sztuką. Postanowiłam sprawdzić, czy rzeczywiście nie mam w historii swojej rodziny przedstawicieli np. sztuki ludowej. Okazało się, że pradziadek był skrzypkiem. Drążąc temat, zawędrowałam do Wąchabna - małej, zagubionej na piachach wioski pod Siedlcem. Mieszkali w niej bracia Brudłowie, muzycy ludowi - opowiadała bohaterka rozmowy.

Gość audycji zdradziła, skąd zaczerpnęła energię do etnomuzykologicznych poszukiwań: - Całe życie zajmuję się teatrem, podziwiając historie, które opowiadają o lokalnym dziedzictwie, losami jakiejś rodziny czy miejsca. Sama przy tym zawsze powtarzałam: ja niczego takiego nie mam. Okazało się, że wystarczy poszukać, a takie niezwykłe postaci znajdziemy w historii własnej rodziny.

Całość rozmowy z gościem "Poranka Dwójki" - w nagraniu.

***

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Gość: Alicja Brudło (pieśniarka i performerka)

Data emisji: 30.03.2019

Godzina emisji: 9.25

at/jp


Czytaj także

Fenomen Dziadońki – legendarnej prymistki Podhala

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 05:00
28 listopada mija 50. rocznica śmierci Bronisławy Koniecznej-Dziadońki, legendarnej prymistki podhalańskiej, w swoim czasie jedynej kobiety prymistki cieszącej się za życia ogromną sławą.
rozwiń zwiń