Hania Rani: moja muzyka rodzi się z improwizacji

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 14:14
- Nie jestem pianistką jazzową, ale jeśli jazz rozumieć jako wolność, to się pod tym podpisuję. Chociaż moje kompozycje brzmią jak utwory o prostej, logicznej strukturze, to jednak wychodzą z improwizacji. Do motywów, które mi się spodobają dalsza część przychodzi szybko – mówiła w Dwójce kompozytorka.
Audio
  • Hania Rani - pierwsza polska artystka wydająca płytę w angielskiej wytwórni Gondwana Records. Rozmowa w dniu premiery albumu "Esja" (Dwójka)
Okładka albumu Esja
Okładka albumu "Esja"Foto: materiały promocyjne

5 kwietnia odbyła się premiera pierwszej, solowej płyty Hani Rani "Esja", nagrywanej w Reykjaviku, Warszawie i  Amsterdamie, a wydanej przez prestiżową brytyjską wytwórnię Gondwana Records. Pierwszy singiel pianistki "Glass" został wcześniej zaprezentowany przez Mary Anne Hobbs w audycji dla BBC Radio 6. Debiut solowy Hani Rani stanowi jej osobistą deklarację artystyczną.

W jaki sposób narodził się album i jak doszło do jego wydania przez Gondwana Records? Czy na koncertach pianistka pozwala sobie na dużą swobodę i więcej improwizacji? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Andrzej Zieliński

Data emisji: 5.04.2019

Godzina emisji: 7.50

Materiał zosta wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chick Corea: zawsze interesowały mnie nagrania muzyki poważnej

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 09:45
- Jako wykonawca sięgnąłem po tę muzykę, gdy usłyszałem "Koncert na orkiestrę" Bartóka, później Strawińskiego - wspominał w Dwójce, w jedynym wywiadzie udzielonym podczas swojego ostatniego pobytu w Polsce!, Chick Corea.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieczysław Kosz. Legenda jazzu z zamojskiej wsi

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 18:00
- Gdy zacząłem interesować się grą na fortepianie, sięgnąłem po nagrania Mieczysława Kosza. To niesamowite, jak w zaledwie czternaście lat, osiągnął tak wielkie wtajemniczenie i światowy poziom artystyczny. To dla mnie tajemnica – mówił w Dwójce Leszek Możdżer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Tłuczkiewicz: jazz wygrał wyścig z big beatem

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 12:00
- Powojenna rewolucja edukacyjna przyniosła dodatkowy efekt. Było nim powstanie nowej warstwy społecznej, czyli studentów. Siłą swojej ambicji wytworzyli oni alternatywne państwo z własnymi teatrami, kabaretami i klubami. Przyłączyłem się do nich za sprawą zainteresowania jazzem - mówił w Dwójce wybitny dziennikarz i krytyk muzyczny.
rozwiń zwiń