Człowiek, który sportretował Jerzego Maksymiuka

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 12:45
W audycji "Poranek Dwójki" zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Drozdowiczem, reżyserem dokumentu "Maksymiuk. Koncert na dwoje".
Jerzy Maksymiuk
Jerzy MaksymiukFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Obejrzyj
Rozmowa z Tomaszem Drozdowiczem, reżyserem dokumentu "Maksymiuk. Koncert na dwoje"

maksymiuk koncert na dwoje 1200.jpg
Uroczysta premiera filmu "Maksymiuk. Koncert na dwoje"

"Jest to film o muzyce, muzycznym geniuszu i opowieścią o udanym związku" - tak o dokumencie "Maksymiuk. Koncert na dwoje" mówi jego reżyser Tomasz Drozdowicz. Ale jest to też dwupłaszczyznowy portret wielkiego kompozytora i dyrygenta . W jednym ujęciu widzimy Maestro w jego świecie muzyki, pewnego swoich działań, prowadzącego wielką orkiestrę, w drugim natomiast widzimy męża ukochanej żony, która prowadzi przez meandry codziennego - chciałoby się powiedzieć przyziemnego - życia. I o ile pierwszy świat jest jego żywiołem, o tyle w drugim pozostaje bez swojej żony Ewy Piaseckiej - Maksymiuk bezradny.

Film powstawał 4 lata, kręcony był w 12 miastach w Polsce, we Francji i w Wielkiej Brytanii, wystąpiło w nim 6 orkiestr, a w ścieżce dźwiękowej usłyszeć można utwory 13 kompozytorów. O tym niezwykłym obrazie będącym spotkaniem z wielkim kompozytorem i dyrygentem, jego geniuszem, żywiołowością, energią oraz z żoną - Ewą Piasecką - Maksymiuk, która jest dyrygentem w życiu prywatnym artysty - opowie reżyser dokumentu Tomasz Drozdowicz. Rozmowa o godz. 8.30 (video).

W audycji zaprosimy też Państwa do udziału w plebiscycie "Nieprzeciętni", dzięki któremu świat ma szansę dowiedzieć się o wyjątkowych talentach młodych osób. Wśród dotychczasowych laureatów mamy Michała Brańkę - wolontariusza, który wraz z Fundacją Dr Clown odwiedza chore dzieci w szpitalach, a na co dzień poprzez teatr uczy wrażliwości, otwartości i zespołowości. Jest też Michał Zaremba, który w wieku 19 lat wysłał pierwszą crowdfundingową misję balonową w stratosferę i wykonał rekonstrukcję satelity Lem, która trafiła na wystawę w ONZ w Wiedniu. Jest też jednym z dwóch Polaków, którzy dostali się na elitarne studia Aerospace na Uniwersytecie Technicznym w Delft. Radiowa Czwórka zaprasza do zgłaszania do nagrody Nieprzeciętni 2019 osób z unikalnym talentem czy imponującymi osiągnięciami. O szczegółach plebiscytu porozmawiamy o godz. 9.30 z Hanną Dołęgowską - Dyrektor - Redaktor Naczelną Czwórki – Przewodniczącą Jury.

Ponadto w audycji:

- rozmowa o konflikcie związanym z finansowaniem Narodowego Forum Muzyki;

- spotkanie ze zwycięzcami IV Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura;

- rekomendacje kulturalne reżysera Piotra Ratajczaka.

Nie zabraknie także konkursów "Płyta tygodnia" i "Dwójka na piątkę".

***

Na audycję "Poranek Dwójki" zapraszamy w poniedziałek (7.04) w godz. 7.00-10.00. Program poprowadzi Paweł Siwek.

bch

Zobacz więcej na temat: Jerzy Maksymiuk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Olejniczak: jestem ekspertem od Jerzego Maksymiuka

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 13:46
- Praca nad tą płytą kosztowała nas bardzo tak dużo wysiłku, że w pewnym momencie zacząłem się bać o Jerzego i jego zdrowie - mówił w Dwójce o nagrywaniu albumu "Retro" pianista Janusz Olejniczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zobaczyła kamera przez 4 lata filmowania Jerzego Maksymiuka

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 10:00
- Maestro należy do osób, których nie sposób ogarnąć, dlatego nasza praca polegała na tym, że myśmy chodzili za nim i jego żoną Ewą - o dokumencie "Maksymiuk. Koncert na dwoje" opowiadała w Dwójce jego scenarzystka Maria Nockowska.
rozwiń zwiń