Olejniczak: jestem ekspertem od Jerzego Maksymiuka

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 13:46
- Praca nad tą płytą kosztowała nas bardzo tak dużo wysiłku, że w pewnym momencie zacząłem się bać o Jerzego i jego zdrowie - mówił w Dwójce o nagrywaniu albumu "Retro" pianista Janusz Olejniczak.
Audio
  • Janusz Olejniczak i Jerzy Maksymiuk o płycie "Retro" (Wolna sobota/Dwójka)
Janusz Olejniczak i Jerzy Maksymiuk
Janusz Olejniczak i Jerzy MaksymiukFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Andrzej Korzyński 1200.jpg
Andrzej Korzyński: miałem w rodzinie artystów z variete

Album zawiera kompozycje maestro Jerzego Maksymiuka utrzymane w klimacie lat 20. i 30. Janusz Olejniczak, który wziął udział w nagraniu płyty, wspominał, że maestro cały czas gmerał przy utworach. - Gonitwa pomysłów Jerzego była niebywała. Cały czas dokonywał zmian dotyczących, a to poszczególnych akordów, harmonii, czy przebiegów melodycznych, że oczy wychodziły mi z orbit - śmiał się wybitny pianista.

Janusz Olejniczak dodał, że po tej sesji nagraniowej czuje się ekspertem od Jerzego Maksymiuka. Z kolei maestro podkreślił w audycji, że z nikim mu się tak dobrze nie współpracuje, jak z Januszem Olejniczakiem właśnie. Panowie wspominali pierwsze wspólne próby sprzed lat, podczas których rozpracowywali utwory, grając na zwykłym stole. 

W audycji nie brakowało wielu zabawnych anegdot na temat koncertów udanych i nie udanych, krytyków muzycznych i trudnych relacji między dyrygentem i solistą.

W programie przedpremierowo zabrzmiały utwory z płyty "Retro". Krążek ten ukaże się we wrześniu.

***

Tytuł audycji: Wolna sobota

Prowadzi: Jerzy Kisielewski 

Goście: Janusz OlejniczakJerzy Maksymiuk

Data emisji: 5.05.2018

Godzina emisji: 16.00

bch/ac

Czytaj także

Artur Ruciński o swoim nerwowym debiucie w Covent Garden

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 16:46
- W piątek śpiewałem we Frankfurcie, a w sobotę, w zastępstwo, po pół godzinie próby, w Londynie - opowiadał znakomity polski baryton o swoim nieplanowanym debiucie w Royal Opera House - Covent Garden
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Hen: rzeczywistość nie daje mi spokoju

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 13:33
- Mam tyle przeżyć z czasów wojny i po niej, z czasów stalinowskich, że wystarczyłoby ich na wiele lat pisania. Chciałbym, żeby współczesność była nudna, spokojna - mówił w Dwójce ceniony pisarz.
rozwiń zwiń