Maciej Siembieda: opowiadam historie napisane przez życie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 13:53
- Ta książka to rodzaj powikłania po dziennikarskim i reporterskim zwiedzaniu przeze mnie świata. A ponieważ reportaż jest historią prawdziwą, to ja jestem człowiekiem trochę upośledzonym. Nie mam rozwiniętego tego kawałka mózgu, który mają ludzie potrafiący fantazjować czy zmyślać - mówił w Dwójce autor książki "Gambit".
Audio
  • Maciej Siembieda o książce "Gambit" (Poranek Dwójki)
Audio
  • Maciej Siembieda o książce "Gambit" (Poranek Dwójki)

Maciej Siembieda jest laureatem trzech nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w kategorii reportaż. Przez lata współpracował m.in. z paryską "Kulturą", "Polityką", "Odrą" czy "Tygodnikiem Kulturalnym". "Gambit" to jego trzecia powieść. - Mój pomysł na książki będzie konsekwentny, dopóki będę je pisał. Mianowicie to zawsze będą  książki oparte na historiach, które gdzieś odkryłem, które są nieznane, ale które zdarzyły się naprawdę. To życie je napisało, a ja tylko opowiedziałem - tłumaczył gość Dwójki.

U podstaw fabuły thrillera "Gambit" leży historia o wielkich złożach ropy na Podkarpaciu, które mają być kartą przetargową w II wojnie światowej. Jak Maciej Siembieda dotarł do tego wątku i czego się dowiedział, zbierając materiał do książki? Dlaczego tak ważne w tej opowieści są szachy? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Maciej Siembieda (reportażysta, pisarz)

Data emisji: 15.04.2019

Godzina emisji: 9.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rafał Wojasiński: przy Marku Nowakowskim łatwo było czuć się sobą

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 20:23
- Istotą naszej wieloletniej znajomości był rodzaj wyzwalnia w sobie automatycznie potrzeby budowania niezależności wewnętrznej. To było coś, co przy Marku Nowakowskim powstawało samoczynnie. On stwarzał taką atmosferę. Jednym z tych elementów było to, że człowiek dość łatwo przy nim czuł się sobą - mówił w Dwójce tegoroczny laureat Nagrody im. M. Nowakowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Jarniewicz: impulsy kontrkultury nie przebrzmiały

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 15:15
- To poszukiwanie utopii, ten idealizm, ta wizyjność całego pokolenia lat 60., przez wielu zdyskredytowana czy wręcz ośmieszona, ona z nami ciągle jest - mówił w Dwójce autor książki "Bunt wizjonerów".
rozwiń zwiń