Paweł Smoleński: historia Polski mogłaby być kanwą serialu "Gra o Tron"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 12:07
- To jest rzecz tak niesłychanie żywa, pełna przygód i interesująca, że po lekturze można dojść do wniosku, że historia Polski to naprawdę jest towar eksportowy i nauczyć się tego, że ten kawałek między Odrą a Bugiem to było miejsce szalenie ciekawe i niewiarygodmie wręcz europejskie - mówił w Dwójce reportażysta o książce "Władcy Polski".
Audio
  • Paweł Smoleński poleca książkę "Władcy Polski" Beaty Maciejewskiej i Mirosława Maciorowskiego (Poranek Dwójki)
  • Paweł Smoleński poleca książkę "Cud" (Poranek Dwójki)
  • Paweł Smoleński poleca serial "Fauda" (Poranek Dwójki)
  • Paweł Smoleński poleca książkę Moniki Sznajderman "Pusty las" (Poranek Dwójki)
  • Paweł Smoleński poleca film "Kafarnaum" (Poranek Dwójki)
  • Paweł Smoleński poleca Targi Książki w Białymstoku (Poranek Dwójki)
Okładka książki Władcy Polski na tle plakatu serialu Gra o Tron
Okładka książki "Władcy Polski" na tle plakatu serialu "Gra o Tron"Foto: materiały prom./HBO

Książka Beaty Maciejewskiej i Mirosława Maciorowskiego przedstawia historię królów i książąt polskich od czasów najdawniejszych do ostatniego króla Stanisława Augusta w zupełnie nowej odsłonie. Paweł Smoleński porównuje ją do fabuły bijącego rekordy popularności na całym świecie serialu "Gra o Tron".

- Mamy tu namiętności, zbrodnie, pęd do władzy, podłość i szlachetność. Może się dowiedzieć na przykład, co takiego było w Henryku Walezym - Francuzie, który przyjechał tutaj objąć tron Polski i przez polskich panów był postrzegany jako postać zniewieściała, by tak rzec: bez jednoznacznej identyfikacji płciowej. Co więcej: otoczona przez mężczyzn, którzy ubierali się damskie ciuchy. Jednak gdy ktoś z tymi Francuzami w spódnicach zadarł, no to marne jego widoki, bo to przy okazji byli zabijacy i świetni szermierze - tłumaczył gość Dwójki.

W cyklu rekomendacji "Poranka Dwójki" znany reportażysta mówił również m.in. o książce Moniki Sznajderman "Pusty las" i amerykańsko-libijskim filmie "Kafarnaum".

***

Przygotowała: Monika Pilch

Gość: Paweł Smoleński (reportażysta)

Data emisji: 6-11.05.2019

Godzina emisji: 8.00

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

pg/jp

Czytaj także

Rok 1989. Wokół książki o Okrągłym Stole

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 07:00
- "Solidarność" wyrosła z porozumienia i nigdy tego porozumienia z władzą nie przekreślała. To komuniści przekreślili porozumienie z sierpnia 1980 roku wprowadzając stan wojenny. Przekonanie, że powrót do negocjacji jest realny i konieczny pojawiło się w 1985 roku właśnie po stronie opozycji - mówił w Dwójce prof. Jan Skórzyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konstytucja, która "testamentem gasnącej ojczyzny" się stała

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 13:40
- Tego majowego dnia 1791 roku wydarzyła się rewolucja, którą wówczas rozumiano jako wprowadzenie radykalnych zmian. Tak nazwała to wydarzenie cała Europa uznając jego wagę i znaczenie. Wielu ówczesnych obserwatorów uznała je za rozwiązanie lepsze od rewolucji francuskiej – mówiła w Dwójce prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz.
rozwiń zwiń