Nowa Tradycja - od powstania po współczesność

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 10:00
W sobotnim folkowym "Poranku Dwójki" naszym gościem był Maciej Szajkowski - muzyk, dziennikarz oraz juror tegorocznego Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja".
Audio
  • Maciej Szajkowski wspomina początki Festiwalu Nowa Tradycja (Dwójka/ Poranek Dwójki)
  • Szkoła Suki Biłgorajskiej (Dwójka/Poranek Dwójki)
Maciej Szajkowski, dziennikarz, muzyk Kapeli ze Wsi Warszawa
Maciej Szajkowski, dziennikarz, muzyk Kapeli ze Wsi WarszawaFoto: PAP/Michał Walczak

Z artystą porozmawialiśmy m.in. o przeobrażeniach związanych z miejscem rodzimej muzyki folkowej na scenie polskiej i światowej w trakcie 22 lat trwania Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Porozmawiamy również o roli mediów publicznych w kreowaniu zainteresowań muzycznych słuchaczy. Nie zabrakło też wspomnień związanych z występem Kapeli ze Wsi Warszawa w pierwszym Konkursie Muzyki Folkowej w 1998 roku. 

- Towarzyszyły nam ogromne emocje i nerwy. Sala koncertowa im. Witolda Lutosławskiego jest jednym z najwspanialszych miejsc koncertowych, ale związanych z muzyka poważną. Gdzie nasze rubaszne, sielskie „hardcory z obory” będą wybrzmiewać, profanacja… Znakomicie opisały to "Gadki z chatki" określając nas jako "barbarzyńców w ogrodzie". Tak to trochę wyglądało - kolorowa załoga, która wjechała do studia Lutosławskiego – tak wspominał swój pierwszy konkursowy występ Maciej Szajkowski.

– Miałem też taką reminiscencje z lat 80. kiedy starsi koledzy, punkowcy, opowiadali mi, że słuchali z wypiekami Polskiego Radia, gdy były podawane zespoły zakwalifikowane do festiwalu w Jarocinie. Wszyscy wtedy słuchali radia. Myślę, że te czasy powrócą - dodał.

***

W folkowym "Poranku Dwójki" posłuchaliśmy także reportażu Mariany Krill o Szkole Suki Biłgorajskiej, która została założona w 2007 roku przez Zbigniewa i Krzysztofa Butrynów, jako oddolna, niezależna inicjatywa, skupiająca sympatyków i admiratorów muzyki tradycyjnej.

Szkoła Suki Biłgorajskiej to szereg działań, na które składają sie m.in:
– lekcje gry na instrumentach ludowych
– warsztaty śpiewu i tańca
– prezentacje oraz pokazy
– spotkania z wiejskimi muzykantami, śpiewakami i tancerzami
– organizacja zabaw tanecznych i koncertów

Obecnie Szkoła swą tymczasową siedzibę ma w miejscowości Szklarnia (7 km od Janowa Lubelskiego).

Zapraszamy do odsłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 11.05.2019

Godzina emisji: 7.00-10.00

gs


Czytaj także

Fonograficzne konkursy Polskiego Radia rozstrzygnięte

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 12:40
Płyta "Po śladach" Kompanii Janusza Prusinowskiego i publikacja "Sobiescy – zachowane w dźwiękach" to zwycięzcy konkursów na Folkowy Fonogram Roku 2018 i Fonogram Źródeł.
rozwiń zwiń