REKLAMA

Druga książka Olgi Tokarczuk w finale Nagrody Bookera

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 16:09
- Olga Tokarczuk to wyjątkowa pisarka - podkreślała w "Poranku Dwójki" Fiammetta Rocco, sekretarz jury Międzynarodowej Nagrody Bookera. Książka Olgi Tokarczuk znalazła się po raz drugi z rzędu w finale tej prestiżowej nagrody.  
Audio
  • Wokół książki Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych" (Poranek Dwójki)
Olga Tokarczuk
Olga TokarczukFoto: Małgorzata Szymankiewicz/PR

Wśród sześciu finałowych książek nominowanych do Man Booker International Prize 2019 jest "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olgi Tokarczuk. W ubiegłym roku pisarka otrzymała tę nagrodę za powieść "Bieguni".

- To bardzo odmienne książki, ale Olga Tokarczuk to wyjątkowa pisarka: o szerokim rejestrze, wyobraźni, a zarazem o niezwykłej precyzji. Nie zaskakuje mnie, że spośród tych wszystkich pisarzy, których rozważaliśmy, to właśnie Olga powraca - mówiła Fiammetta Rocco.

O "Prowadź swój pług przez kości umarłych" mówiła w Dwójce również autorka angielskiego przekładu tej książki Antonia Lloyd-Jones. - Można ją czytać na różnych poziomach - zaznaczała tłumaczka, opowiadając o tych różnorodnych wpisanych w książce znaczeniach.

***

Przygotował: Adam Dąbrowski

Goście: Fiammetta Rocco (sekretarz jury Międzynarodowej Nagrody Bookera), Antonia Lloyd-Jones (tłumaczka)

Data emisji: 21.05.2019

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyeemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/mko

Czytaj także

Olga Tokarczuk: "Anna Inn" od początku była muzyczna

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 23:30
- Pomyślałam, że ta historia, jeden z najstarszych mitów ludzkości, będzie mogła być cudownie przekazana właśnie w operze – opowiadała Olga Tokarczuk o swojej powieści "Anna Inn w grobowcach świata" i powstałym na jej podstawie libretcie do opery "Ahat ili - siostra bogów".
rozwiń zwiń