Marcin Łaszczyński: idea Powstania Warszawskiego działała i działa na młode pokolenie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 11:09
- Jest tak nie tylko teraz, kiedy młodzi mogą obejrzeć w kinie film o Powstaniu. Ta idea niosła kolejne pokolenia. Chociażby wtedy, kiedy już nie było nikogo z Żołnierzy Wyklętych z bronią w lesie, uczniowe szkół średnich tworzyli organizacje antykomunistyczne, które m.in. dbały o groby powstańców, za co można było trafić do więzienia - mówił w Dwójce historyk z IPN.
Audio
  • Marcin Łaszczyński z IPN o powodach identyfikacji młodego pokolenia z ideą Powstania Warszawskiego (Poranek Dwójki)
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

We wtorek (6.08) w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej "Przystanek Historia" odbędzie się spotkanie "IPN o Powstaniu Warszawskim: w nauce, w komiksie, na wystawie, w grze miejskiej".

- Wydaje mi się, że aby móc poznać historię trzeba wejść w ten konkretny czas. Gdy mówimy o Powstaniu same suche fakty są tylko suchymi faktami. Póki sami nie spróbujemy wejść w psychikę tych młodych ludzi, którzy oddali wszystko po to, by Polska była niepodległa, póki nie wyobrazimy sobie tego, jak to wyglądało, nie poczujemy smrodu strachu, póty będą to tylko zwykłe suche słowa. Stąd rekonstrukcje, które pokazują działania powstańcze czy w ogóle walkę w sposób wręcz namacalny. Podobnie gry miejskie. Gdy młodzi ludzie wędrują ulicami Warszawy i nagle odkrywają rzeczy, których do tej pory nie widzieli, mimo iż często koło nich przechodzili - podkreślał Marcin Łaszczyński z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN.

Jak Powstanie Warszawskie wypadło w kontekście badania na najważniejsze wydarzenie XX i XXI wieku, o którym mówił gość audycji? Posłuchaj nagrania.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Marcin Łaszczyński (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN)

Data emisji: 6.08.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/am

Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński. Poeta, żołnierz, powstaniec

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 15:10
- Istniały dwie wersje opowieści o śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jedni mówili, że poległ w Pałacu Blanka, drudzy twierdzili, że na wieży Ratusza. Baczyński dołączył do oddziału majora Barego, który walczył w tym gmachu przypadkowo. Nie dotarł do niego na czas rozkaz o wybuchu Powstania. Ustalenie okoliczności śmierci poety było o tyle ważne, że podawano różne jej daty – mówił w Dwójce Wiesław Budzyński, biograf poety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie oczami literatów

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 18:40
Co wspólnego z literaturą powstańczą ma wiersz Cypriana Kamila Norwida "Aerumnarum plenus"? W jaki sposób wyrażał swoją niejednoznaczną ocenę Powstania Czesław Miłosz? Zapraszamy do słuchania "Strefy literatury".
rozwiń zwiń