X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzysztof Kamil Baczyński. Poeta, żołnierz, powstaniec

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 15:10
- Istniały dwie wersje opowieści o śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jedni mówili, że poległ w Pałacu Blanka, drudzy twierdzili, że na wieży Ratusza. Baczyński dołączył do oddziału majora Barego, który walczył w tym gmachu przypadkowo. Nie dotarł do niego na czas rozkaz o wybuchu Powstania. Ustalenie okoliczności śmierci poety było o tyle ważne, że podawano różne jej daty – mówił w Dwójce Wiesław Budzyński, biograf poety.
Audio
  • Baczyński. Poeta Powstania Warszawskiego (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Krzysztof Kamil Baczyński
Krzysztof Kamil BaczyńskiFoto: PAP

W audycji "Kwadrans bez muzyki" rozmawialiśmy o udziale Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Powstaniu Warszawskim. 

"Nie martw się niczym. Jakoś damy sobie radę, jak to zawsze nam się uda. Wiesz, że nam nic się nie stanie. Zawsze wyleziemy obronną ręką" - pisał poeta w liście do matki z 25 lipca 1944 roku. Pani Stefania przechowywała te słowa w kopercie z napisem "Ostatnie listy Kiziunia". Ale w jednym z wierszy napisanych przed wybuchem Powstania wyznawał: "Norymbergi o Aviniony, rączką dziecka rzeźbione w ciszy, jeszcze sobie szum wasz przypomnę, bo za rok już go nie usłyszę".

powstanie serwis 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Poeta zginął w czwartym dniu Powstania w Pałacu Blanka, trafiony przez niemieckiego snajpera w lewą skroń. - Krzysztof walczył w naszym oddziale, bo po wybuchu Powstania nie mógł dotrzeć do swojego. Wszyscy chłopcy zazdrościli mu wojskowego ubioru: bryczesów, oficerek i kurtki panterki. Miał też własny karabin i przez to wszystko się odznaczał. Pałac Blanka zdobyliśmy 3 sierpnia, a dzień później Krzysztof poległ - wspominała Maria Kowalewska z oddziału AK walczącego pod dowództwem majora Barego.

Poeta został pochowany na dziedzińcu warszawskiego Ratusza tego samego dnia wieczorem. Dziś w tym miejscu stoi pamiątkowy kamień. Jak żołnierze pożegnali Krzysztofa Kamila Baczyńskiego? O tym w nagraniu audycji, w której przypomnieliśmy także wspomnienia powstańców walczących razem z poetą na Placu Teatralnym i opowieść teściowej poety Felicji Drapczyńskiej.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Wiesław Budzyński (biograf poety)

Data emisji: 2.08.2019

Godzina emisji: 15.00

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wisła była dla Baczyńskiego całym kosmosem"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 15:40
– Wisły u Baczyńskiego, który był poetą wizyjnym, nie da się sprowadzić do jakiegoś określonego symbolu – mówił poeta i eseista Piotr Matywiecki.
rozwiń zwiń