Piotr Wojciechowski: najważniejsi w tym roku są Chopin i Moniuszko

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 11:33
- Twórczość obu postaci zostanie pokazana w bardzo szerokim kontekście. Zaczynamy gdzieś w okolicy XVIII wieku i zahaczamy o muzykę barokową, ale sięgamy także po utwory XX-wieczne i współczesne - mówił w Dwójce rzecznik Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina o programie 15. Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Audio
  • Piotr Wojciechowski o programie 15. Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa" (Poranek Dwójki)

Moniuszko 1200.jpg
Stanisław Moniuszko - serwis specjalny

Twórczość Fryderyka Chopina w kontekście "jego" Europy, rozumianej w czterech perspektywach – Europy jemu współczesnej, Europy przedchopinowskiej, Europy po śmierci wielkiego mistrza i w końcu Europy naszych czasów - wokół tych obszarów zbudowany jest program wydarzenia organizowanego przez NIFC. A w tegorocznej 15. odsłonie festiwalu obecne będą ważne wątki. Pierwszy to opery Stanisława Moniuszki. Publiczności zostaną zaprezentowane utwory samego kompozytora, ale także dzieła twórców polskich i europejskich, budujących dla nich kontekst.

- Zaczynamy "Krakowiakami i góralami" Jana Stefaniego do libretta Wojciecha Bogusławskiego, opiewanymi przez Leona Schillera jako pierwsza polska opera narodowa. Potem moniuszkowskie "Flis" i "Straszny Dwór" w drugiej części festiwalu, a pomiędzy nimi kolejna opera włoska w wykonaniu Fabio Biondiego i Europy Galante – "Korsarz" Giuseppe Verdiego - wymieniał Piotr Wojciechowski.

W jaki jeszcze inny sposób Moniuszko zaitnieje podczas rozpoczynającego się w środę (14.08) 15. Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa"? Jaki program wykona w Warszawie Martha Argerich? Czy występ wybitnej argentyńskiej pianistki jest już pewny? Co wydarzy się w związku ze stuleciem stosunków polsko-japońskich? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Piotr Wojciechowski (rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina)

Data emisji: 12.08.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/at

Czytaj także

Charles Richard-Hamelin: wirtuozeria mnie nie pociąga

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 08:25
- To dla mnie bardzo ważne być szczęśliwym muzykiem i grać muzykę kameralną. Tyle mogę się z niej nauczyć, to naprawdę świetnie napisana muzyka - opowiadał w "Letnim Festiwalu Muzycznym" kanadyjski pianista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kate Liu: wróciłam po długiej przerwie i trudnych doświadczeniach

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 12:08
- Zaczęłam koncerty jakieś pół roku temu i powoli wracam do normalnej rutyny. W ostatnich miesiącach grałam głównie w USA. To był rodzaj przygotowania do przyszłych występów. Możliwe, że w przyszłym roku wrócę do Polski - mówiła w Dwójce amerykańska pianistka, która w piątek (9.08) wystąpiła na Festiwalu w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń