"Przeklęta wojna" - koncert w Nowym Teatrze

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 12:42
W audycji "Poranek Dwójki" zaprosimy Państwa na wyjątkowy występ poświęcony upamiętnieniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Gino Santa Maria

Tytuł koncertu nawiązuje do utworu austriackiej kompozytorki Olgi Neuwirth, napisanego jako muzyka do niemego filmu Alfreda Machina "Niech wojna będzie przeklęta" z roku 1914. Przekaz filmu jest pacyfistyczny (młody lotnik odwiedza sąsiednie państwo, w którym nawiązuje przyjaźnie i zakochuje się, jednak wskutek wybuchu wojny zostaje powołany do wojska i zostaje zmuszony do bombardowania goszczącego go niegdyś kraju. Utwór zostanie wykonany w warszawskim Nowym Teatrze wraz z projekcją filmu.

W programie znalazła się też nowa wersja utworu "Nie podoba mi się to" Lidii Zielińskiej na zespół, elektronikę  i chór młodzieży - amatorów. Oba utwory łączą się w spójny program, który staje się artystyczną formą odpowiednią dla uczczenia przypadającej 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej (transmisja wideo).

Po godzinie 8.00 porozmawiamy o przygotowaniach do niedzielnego koncertu upamiętniającego 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – "Polskiego Requiem" Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim.

W audycji wybierzemy się też do Muzeum Sztuki Nowoczesnej na wystawę "Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi XX i XXI wieku".

Będziemy też w Krakowie, gdzie trwają przygotowania do Festiwalu Lato z Radiem i sobotniej audycji plenerowej "Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej".

***

Na audycję "Poranek Dwójki" w piątek (30.08) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Tomasz Obertyn.

am/bch

Czytaj także

WarszeMuzik. Festiwal na przedwojennych podwórkach

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 14:04
- Polska muzyka i jej wykonawstwo od lat stoją pod znakiem Fryderyka Chopina. Mieczysław Weiberg znajduje się na dole listy polskich kompozytorów, których twórczość gości w salach koncertowych i na płytach. Z tej jego nieobecności w przestrzeni miasta, w którym się urodził i tworzył zrodził się festiwal WarszeMuzik – mówił w Dwójce Tymoteusz Bies.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żelazna 66. Warszawski adres Mieczysława Wajnberga

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 15:00
W audycji "Kwadrans bez muzyki" zaprosiliśmy na spacer wokół kamienicy, w której mieszkał wybitny polski kompozytor.
rozwiń zwiń