X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marcin Masecki jak Szpilman w 80. rocznicę umilknięcia rozgłośni Warszawa II

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 10:59
- Władysław Szpilman grał Chopina bardzo klarownie i przeźroczyście. Nie dawał jego muzyce tej pompy, na którą jest podatna i którą tak często słuchamy - mówił w Dwójce jeden z najbardziej twórczych i oryginalnych pianistów młodego pokolenia.
Audio
  • Koncert Marcina Maseckiego w Muzeum POLIN z okazji rocznicy recitalu Władysława Szpilmana w Polskim Radiu z 23 września 1939 r. (Poranek Dwójki)
Marcin Masecki
Marcin MaseckiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Wrzesień 1939 Baner_260x140.jpg
Wrzesień 1939 - serwis specjalny

80 lat temu, 23 września 1939 roku, gdy zbombardowana została Elektrownia Warszawska na Powiślu, zamilkła rozgłośnia Polskiego Radia Warszawa II. Zanim niemieckie bombardowania na lata przerwały funkcjonowanie rozgłośni, na radiowej antenie recital utworów Fryderyka Chopina wykonał kompozytor i pianista Władysław Szpilman. Był ostatnią osobą, która po wybuchu II wojny światowej grała na żywo w Polskim Radiu. W rocznicę tamtego koncertu w poniedziałek (23.09) w holu głównym Muzeum POLIN Marcin Masecki zagra Nokturn cis-moll Chopina.

- Bardzo mnie wzrusza historia Władysława Szpilmana, jego pamiętniki i film jemu poświęcony. Moja babcia, Halina Masecka, była dyrektorką Szkoły Muzycznej I stopnia przy ul. Wiktorskiej w Warszawie, do której Władysław Szpilman przyprowadzał swojego syna. Mamy więc też takie połączenie, trochę bardziej osobiste. No i zawsze byłem fanem interpretacji Szpilmana z racji na ich prostotę. Może też dlatego, że był to muzyk, podobnie jak ja, funkcjonujący równocześnie w różnych gatunkach, muzyce rozrywkowej i klasycznej. W związku z tym grał Chopina trochę tak, jak komponował swoje piosenki - tłumaczył Marcin Masecki.

Recitalowi artysty w Muzeum POLIN (początek o godz. 14.45) towarzyszyć będą wspomnienia Władysława Szpilmana w interpretacji Adama Woronowicza - aktora TR Warszawa, a także ambasadora Akcji Żonkile w 2019 roku.

***

Przygotowała: Monika Pilch

Goście: Marcin Masecki (pianista, aranżer), Karolina Sakowicz (Muzeum POLIN)

Data emisji: 23.09.2019

Godzina emisji: 9.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władysław Szpilman. Pianista w studiu Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 17:50
Jego recital był ostatnią rzeczą, jaka w Polskim Radiu zabrzmiała na żywo we wrześniu 1939 r. Słynny pianista był także popularnym kompozytorem muzyki rozrywkowej. Jego żona Halina Szpilman opowiadała w Dwójce, że artysta tworzył nawet na... pudełku papierosów.
rozwiń zwiń