Marek Napiórkowski: nowa płyta zaczęła się od Davida Bowie

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 12:10
- Geneza tego albumu sięga 2016 roku, smutnej okoliczności śmierci Davida Bowie. Podjąłem się wtedy zagrania na koncercie ku pamięci artysty utworów instrumentalnych z jego repertuaru. Powstało interesujące brzmienie, do którego chciałem wrócić. Po trzech latach powstała płyta, którą nagraliśmy w nieco ponad jeden dzień – mówił w Dwójce znakomity gitarzysta jazzowy i kompozytor.
Audio
  • Marek Napiórkowski o swojej najnowszej płycie (Poranek Dwójki)
Marek Napiórkowski
Marek NapiórkowskiFoto: mat. prasowe/Jacek Poremba

Okazja do spotkania w "Poranku Dwójki" z Markiem Napiórkowskim była wyjątkowa: po pierwsze 30 - lecie działalności artystycznej. Po drugie - związana z tą rocznicą nowa, intrygująca, pełna niespodzianek płyta "HIPOKAMP".

Tytuł najnowszego albumu Pierwszej Gitary Polskiego Jazzu nawiązuje do tajemniczego i nie do końca zbadanego obszaru, jakim jest ludzki mózg. Podobnie, osadzona w oryginalnym kontekście brzmieniowym, nowa muzyka Marka Napiórkowskiego to spektrum tajemniczych i nieoczywistych barw. "HIPOKAMP" to album łączący wyrafinowane improwizacje jazzowe ze światem elektronicznych struktur dźwiękowych i frapujących dialogów instrumentów perkusyjnych.

- Skąd wziął się tytuł płyty? Podczas przedpremierowych koncertów przeprowadzałem quiz wśród publiczności na nazwę albumu. Jedna pani powiedziała: utwór pierwszy – hipokamp. To był ten tytuł! On już był wcześniej, przeze mnie nieuświadomiony. Dał też tytuł całej płycie, bo hipokamp to pasjonujący, niezbadany i zdumiewający świat - powiedział gość audycji.

Jaki związek ma jazzowa improwizacja z pamięcią krótkotrwałą i hipokampem? Co w twórczości Davida Bowie było dla Marka Napiórkowskiego najbardziej inspirujące? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Gość: Marek Napiórkowski (gitarzysta jazzowy, kompozytor)

Data emisji: 27.09.2019

Godzina emisji: 8.30

mko/bch

Czytaj także

Napiórkowski i Lesicki z pięknymi melodiami filmowymi

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 14:30
Klasycznie, klimatycznie, bez zbędnego patosu. Marek Napiórkowski i Artur Lesicki na Trójkowej scenie zagrali utwory ze swojej najnowszej płyty "Celuloid".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zderzenie dwóch energii na płycie Napiókowskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 12:00
- My mamy naszą słowiańską melancholię, u nich występuje czynnik nowojorski - znakomity gitarzysta opowiadał w Dwójce o swojej najnowszej płycie "WAW-NYC".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czarodzieje sześciu strun. Kilka słów o gitarzystach jazzowych

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 15:00
Wielokrotnie nagradzany i doceniany przez dziennikarzy muzycznych, współautor przeszło 150 płyt. Gościem "Słownika muzycznego" był wybitny gitarzysta jazzowy Marek Napiórkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyta podróżna Marka Napiórkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 13:01
Znaomity jazzowy gitarzysta będzie gościem audycji "Wybieram Dwójkę". Muzyk opowie o swojej listopadowej trasie związanej z płytą "WAW-NYC".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Napiórkowski: to nietypowa płyta w mojej dyskografii

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 12:45
- "Szukaj w snach" to pierwszy projekt z moim udziałem, który powstał dla dzieci. Wcale jednak nie zaczęło się to wszystko od płyty - mówił w Dwójce ceniony gitarzysta jazzowy.
rozwiń zwiń