Magdalena Królikiewicz: historia obrazów Rembrandta zatacza koło

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 09:41
- Obrazy Rembrandta po tym, jak opuściły jego studio, znajdowały się u kolekcjonerów. Najpierw u amsterdamskiego kupca, później w Berlinie, a następnie zostały nabyte przez króla Stanisława Augusta. Ostatni zwrot w historii obrazów to rok 1994, kiedy profesor Karolina Lanckorońska podarowała je na Zamek Królewski. W ten sposób obrazy 25 lat temu wróciły do nas - opowiadała jedna z kuratorek wystawy "36 x Rembrandt".
Audio
  • Magdalena Królikiewicz i Alicja Jakubowska o wystawie "36 x Rembrandt" (Poranek Dwójki)

Rok 2019 został ogłoszony Rokiem Rembrandta. Z tej okazji 4 października, czyli dokładnie w 350. rocznicę śmierci artysty, Zamek Królewski w Warszawie otworzy wystawę poświęconą temu XVII-wiecznemu holenderskiemu malarzowi. Jak opowiadała Alicja Jakubowska, jedna z kuratorek, tytuł wystawy mówi o tym, ile dokładnie dzieł oryginalnych tego malarza zostanie zaprezentowanych. Dwa z nich to obrazy olejne, czyli Dziewczyna w ramie obrazu oraz Uczony przy pulpicie, które pochodzą ze stałej kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie. Pozostałe dzieła zostały użyczone przez różne instytucje z Polski, m.in. przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie, a także Polską Akademię Umiejętności z Krakowa i Muzeum Książąt Lubomirskich przy Ossolineum we Wrocławiu.

Kuratorki podkreślają, że zbiory będzie można oglądać jedynie przez miesiąc, ponieważ dzieła, które są rycinami i rysunkami, jako podłoże mają papier i są bardzo wrażliwe na światło. Z tego właśnie powodu czas ich ekspozycji jest bardzo ograniczony. Jest to zatem wyjątkowa szansa na poznanie twórczości Rembrandta i różnych technik, którymi się posługiwał. - Nasze zamkowe obrazy Rembrandta zostały namalowane w 1641 roku. Jest to czas twórczości Rembrandta, kiedy był szczyt jego kariery, bo rok później powstała np. Straż nocna – jeden z najsłynniejszych obrazów Rembrandta. Więc to był okres jego świetności, kiedy był rozpoznawalny w Amsterdamie - zachęcała Magdalena Królikiewicz.

Ile dzieł Rembrandta znajduje się w polskich zbiorach? Jakie wydarzenia będą towarzyszyć ekspozycji? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Magdalena Królikiewicz i Alicja Jakubowska (kuratorki wystawy "36 x Rembrandt")

Data emisji: 3.10.2019

Godzina emisji: 8.30

am/bch


Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Krakowa do Katowic. Pięć spojrzeń na polską architekturę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 10:00
- W ramach tego projektu będziemy się zastanawiać, co to znaczy "polska architektura" i czy jest coś takiego, jak styl narodowy - o cyklu wydarzeń zatytułowanych "Tożsamość. 100 lat polskiej architektury" mówiła w Dwójce Katarzyna Domagalska.
rozwiń zwiń