Warszawski Festiwal Filmowy. Konkurs Międzynarodowy pełen premier

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 10:54
- Zwykle tak się dzieje, że najważniejszym elementem tego festiwalu jest konkurs międzynarodowy. W tym roku mniej więcej połowa filmów w nim to premiery światowe, których jeszcze nikt nie widział - mówił w Dwójce Stefan Laudyn, dyrektor 35. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.
Audio
  • Stefan Laudyn o programie 35. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego (Poranek Dwójki)

Janusz Kondratiuk 1200.jpg
Olgierd Łukaszewicz: Janusz Kondratiuk był poetą zwykłości

W tym roku filmowe święto w stolicy potrwa od 11 do 20 października. W sumie pokazanych zostanie 180 filmów z 63 krajów, w tym 15 premier światowych. Festiwal otworzy belgijski film "Bosy imperator". - To polityczna fikcja i polityczna satyra o rozpadzie Unii Europejskiej. Proszę się jednak nie martwić, jest to komedia, a nie film katastroficzny - podkreślał Stefan Laudyn.

Polskie akcenty

Co dalej? W programie m.in. "Dolina Bogów" Lecha Majewskiego - przeplatające się ze sobą opowieści o legendzie Indian Navaho, historia najbogatszego człowieka dotkniętego tragedią (w tej roli John Malkovich) i copywritera (Josh Hartnett) piszącego jego biografię; "Jutro przejdę na drugą stronę" - film zadający pytanie, kto jest bardziej wolny - ten, kto ucieka przed wojną, czy ten, kto dorasta w wolnym świecie; "Shindisi" - opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce podczas rosyjskiej interwencji wojskowej w Gruzji w 2008 roku. To gruziński kandydat do Oscara. Można będzie obejrzeć głośny już film "Pan T." - to osadzona w realiach Warszawy lat 50. czarno-biała opowieść o pisarzu, który zmaga się  z systemem w czasach stalinowskich, a także "Słuchając wszechświata" - w reż. Kei Ishikawy, czyli japońską produkcję z Andrzejem Chyrą.

A w jakiej zagranicznej produkcji będzie można zobaczyć Daniela Olbrychskiego? O czym opowiada film "Talasoterapia" z Michelem Houellebecqiem i Gerardem Depardieu, który zamknie 35. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Stefan Laudyn (dyrektor 35. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego)

Data emisji: 9.10.2019

Godzina emisji: 8.30

pg/bch

Czytaj także

Aleksandra Szarłat: Andrzej Żuławski wyprzedzał czas swoją twórczością

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 18:00
- Myślę, że Andrzej Żuławski i jego kino wraca do nas wielkimi krokami. Teraz jest czas jego filmów na świecie – ono już od jakiegoś czasu jest uważane za znakomite, cieszy się ogromnym powodzeniem, w tej chwili także w Polsce - mówiła w Dwójce autorka biografii reżysera "Żuławski. Szaman".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wenecki hotel, który zapisał się w historii kina

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 15:53
- Na wieść, że Hotel des Bains zostanie zamknięty Stephen Frears, brytyjski reżyser, powiedział, że on cieszy się tylko z tego, że Dirk Bogarde tego nie dożył. To właśnie Bogarde zagrał główną rolę w filmie "Śmierć w Wenecji", który sprawił, że ten hotel to już właściwie nie jest hotel, tylko miejsce, które na stałe zapisało się w historii kina - mówiła w Dwójce Marta Bałaga, dziennikarka filmowa.
rozwiń zwiń