Lumpeks, zwycięzcy Nowej Tradycji 2019, nagrali debiutancką płytę

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 08:30
W sobotnim folkowym "Poranku Dwójki" słuchaliśmy relacji z kilku dni nagraniowych, które muzycy grupy spędzili w studiu Polskiego Radia. Efektem ich pracy będzie debiutancka płyta zespołu.
Audio
  • Relacja z nagrania debiutanckiej płyty Lumpeksu (Poranek Dwójki)
Na początku 2020 roku Lumpeks wyda swoją debiutancką płytę.
Na początku 2020 roku Lumpeks wyda swoją debiutancką płytę.Foto: Grzegorz Śledź PR

- W tym kwartecie trzy czwarte składu to muzycy z Francji, którzy polski idiom mazurkowy potrafią ograć na własny sposób. Wielu polskich muzyków bałoby się do tego stopnia eksperymentować w stronę free jazzu i muzyki repetytywnej, swobodnej, daleko idącej improwizacji - tak w maju tego roku Tomasz Janas tłumaczył werdykt jury Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja", którzy właśnie zespół Lumpeks nagrodzili Grand Prix. 

Pod koniec października Olga Kozieł, Sebastien Beliah, Pierre Borel i Louis Laurain weszli do studia Polskiego Radia, aby zarejestrować materiał swojej pierwszej płyty. - To były trzy dni intensywnej pracy - mówiła Olga Kozieł. - Teraz przed nami nami jeszcze miks, mastering i inne potrzebne do ukończenia albumu elementy. 

Płyta Lumpeksu zawierać będzie ich interpretację polskiej muzyki tradycyjnej - mazurków, oberków czy polek. - Polską muzyką ludową zafascynowałem się trzy, cztery lata temu, dzięki Oldze i Sebastienowi - mówił Pierre Borel. - Tym, co mnie w niej najbardziej zainteresowało, jest inny niż jazzowy sposób myślenia o improwizacji. - Nie polega na wymyślaniu nowych dźwięków czy sposobu grania - dodał Louis Laurain - ale na wybitnych umiejętnościach i oryginalnym brzmieniu muzyków ludowych.

Zarówno Pierre, jak i Louis przyznali, że nie interesują się francuską muzyką ludową, Olga Kozieł zdradziła jednak, że ten repertuar może być podstawą ich kolejnych muzycznych projektów.

Debiutancka płyta muzyków Lumpeksu ma ukazać się na początku 2020 roku.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiała: Aleksandra Tykarska

Goście: Olga Kozieł, Sebastien Beliah, Pierre Borel, Louis Laurain (zespół Lumpeks)

Data emisji: 9.11.2019

Godzina emisji: 8.10

at

Czytaj także

Free jazz na ludowo odkryciem Nowej Tradycji

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 11:00
Gośćmi poniedziałkowych "Źródeł", świeżo po zakończeniu festiwalu, byli laureaci jego Grand Prix, zespół Lumpeks - Olga Kozieł i Sébastien Beliah.
rozwiń zwiń