Dominika Kluźniak: książki są od tego, żeby wyobraźnia mogła zaszaleć

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 10:54
- W dzisiejszych czasach trudno być samemu ze sobą, kiedy tyle rzeczy nas otacza. Rezygnowanie z tego to niełatwa decyzja. Dlatego są książki, które pozwalają nadać bohaterowi takie życie, jakie chociaż w drobnym ułamku chcielibyśmy mieć - mówiła w Dwójce Dominika Kluźniak, autorka książki "Miejsce".
Audio
  • Dominika Kluźniak o książce "Miejsce" (Poranek Dwójki)

Dominika Kluźniak w swojej debiutanckiej powieści opisuje naukę egzystencji z dala od ludzi. Mijające pory roku i czas uczą bohatera - M. - życia w harmonii z samym sobą, z naturą, minimalizacji jego materialnych potrzeb. Ostatecznie dokonuje przełomowej decyzji: po wielu latach i przejściach M. decyduje się na to, aby jedynymi towarzyszami rozmów byli Pies, ławka przed domem oraz on sam. 

- Myślę, że bohater książki dorósł do takiego momentu, w którym zamiast mieć coraz więcej i byle co, żeby zadowolić innych, decyduje się na coś, co nie jest łatwe. Bo rezygnowanie z wielu rzeczy i samotność to nie jest łatwa decyzja - opowiadała autorka książki dodając, że w obecnych czasach, mimo pragnienia spokoju, wciąż uczestniczymy we wszystkich rzeczach zbędnych, tracąc swój czas m.in. na portalach społecznościowych.

Dominika Kluźniak opowiadała również o tym, czy taka samotność jest jej pragnieniem, a także o konieczności odczuwania radości z prostych rzeczy. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Dominika Kluźniak (aktorka, pisarka)

Data emisji: 9.12.2019

Godzina emisji: 8.30

am

Czytaj także

Marek Krajewski: "Mock. Pojedynek" to powieść inicjacyjna

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 12:00
- W tej książce pojawia się odpowiedź na pytanie, które często było mi zadawane przez czytelników. Mianowicie: dlaczego Mock, człowiek który obcował z literaturą najwyższej próby, wszedł w policyjne bagno - mówił w Dwójce autor bestselerowych powieści kryminalnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Duda: język polski jest cudowny

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 10:46
- Przed nami siedem dni święta literatury w Szczebrzeszynie: spotkań autorskich, spotkań z poetami, wręczania nagród i słuchania literatury czytanej przez wybitnych polskich aktorów. Jak zwykle to wspaniała przygoda - opowiadał w audycji dyrektor festiwalu Stolica Języka Polskiego.
rozwiń zwiń