Adwent w wykonaniu Bastardy i pół-Księżyca

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 15:44
- Czas, w który wkraczamy późną jesienią, czas wzmożonego życia duchowego, potrwa aż do Wielkanocy. Tak było we wszystkich kulturach. Ten czas ma skierować wektor do wewnątrz, pobudzać refleksję duchową - mówił w "Poranku Dwójki" Remigiusz Mazur-Hanaj.
Audio
  • Rozmowa z muzykami koreańskiego zespołu Unsounded Sound Project (Poranek Dwójki)
  • Zaproszenie na Kiermasz Bożonarodzeniowy w Muzeum Wsi Kieleckiej (Poranek Dwójki)
  • Relacja z wernisażu wystawy "Wcielenia jelenia" (Poranek Dwójki)
  • Remigiusz Mazur-Hanaj i Michał Górczyński zapraszają na adwentowy koncert pieśni ludowych w wykonaniu Bastardy i pół-Księżyca (Poranek Dwójki)
Bastarda i członkowie zespołu Księżyc wspólnie sięgają do ludowych pieśni adwentowych.
Bastarda i członkowie zespołu Księżyc wspólnie sięgają do ludowych pieśni adwentowych.Foto: mat. pras.

- Teraz wchodzimy w intensywny czas oczekiwania. Zima to czas, kiedy życie religijne ulegało wzmożeniu, ale także wzmagało się życie seksualne. Adwent to jest taki okres, w którym sacrum i profanum intensywnie się przenikają - mówił muzyk zespoły Księżyc. - Przychodzi taki czas w życiu człowieka, kiedy zdaje on sobie sprawę z tego, że 58 albo więcej razy dziennie sięga po smartfona do kieszeni. Na przykład pójście do lasu pomaga zdać sobie sprawę z takich rzeczy, zauważyć je - dodał klarnecista Bastardy Michał Górczyński.

Zaprosiliśmy muzyków Bastardy i Księżyca do zinterpretowania ludowego repertuaru adwentowego. Punktem wyjścia stały się dla nich melodie i pieśni zarejestrowane w kilku regionach wschodniej i centralnej Polski przez ks. Bolesława Bartkowskiego i Antoniego Zołę (archiwum KUL) oraz przez Remka Hanaja (archiwum In Crudo). 

W audycji słuchaliśmy również:

  • relacji z wernisażu wystawy Wcielenia Jelenia,
  • rozmowy z muzykami z koreańskiego zespołu Unsounded Sound Project, gośćmi ostatniego Festiwalu Radio Azja,
  • zaproszenia na Kiermasz Bożonarodzeniowy w Muzeum Wsi Kieleckiej,

a także kolejnych odcinków naszych etnograficznych cykli "Historii polskiego folku" i "Cudowytwórców", a w nich: przypomnienie początków kariery składu 2 plus 1 oraz odwiedziny u Bernardy Rość z Korycina, mistrzyni tkactwa.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 14.12.2019

Godzina emisji: 7.00

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Festiwal Radio Azja. Poddaj się muzycznym wstrząsom

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 05:00
Od 4 do 8 grudnia potrwa w Warszawie doroczne wydarzenie poświęcone muzycznym trendom z Azji. - Polskiej publiczności znany jest głównie azjatycki mainstream, ogromnym zainteresowaniem cieszą się kultura i muzyka Korei i Japonii - mówiła o szczegółach festiwalu jego organizatorka Anna Mamińska.
rozwiń zwiń