"Zwierzyniec" Jerzego Bralczyka

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 10:57
W wigilijnym "Poranku Dwójki" spotkamy się z polskim językoznawcą i profesorem nauk humanistycznych. Opowie nam on o zbiorze kilkudziesięciu felietonów poświęconych przeróżnym gatunkom zwierząt żyjących w Polsce, od kleszcza po jelenia. 
Jerzy Bralczyk Zwierzyniec
Jerzy Bralczyk "Zwierzyniec"Foto: Mat. prasowe

Z książki "Zwierzyniec" Jerzego Bralczyka dowiemy się na przykład, co ma wspólnego robak z chrobotaniem, czy chrząszcze są żukami, czy też może żuki chrząszczami. Dlaczego osoby naiwne kojarzone są z dzięciołem, a mądrale ze starymi wróblami. To książka nie tylko do czytania, zaśmiewania się i zachwycania językowymi aluzjami, którymi profesor Bralczyk żongluje z lekkością erudyty, ale też do oglądania. Zwierzęce teksty profesora z finezyjnym kunsztem zilustrowała Zofia Różycka.

Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem o godz. 9.30.

W "Poranku Dwójki" przeniesiemy się też do Wilna - 24 grudnia to data, która nieodłącznie kojarzy się przecież z Adamem Mickiewiczem. Opowiemy więc o specjalnej publikacji, dzięki której możemy poznać Wilno Adama Mickiewicza. Litewscy artyści znajdują w świętach Bożego Narodzenia wiele inspiracji, o czym opowie Kamil Zalewski - korespondent Polskiego Radia w Wilnie.

Wigilia to czas rodzinny, ale też dzień, w którym nie zapominamy o tych, którym sytuacja uniemożliwia spędzenie tego czasu przy stole z rodziną, w zdrowiu i szczęściu. Porozmawiamy o tych osobach, którym pomaga chociażby Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża. Gościem "Poranka Dwójki" po godz. 8.30 będzie jego prezes, Paweł Chachulski. Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża to nie tylko hospicjum, ale cała paleta inicjatyw pomocowych, których wspólnym mianownikiem jest ich podmiot, czyli ludzie potrzebujący, ubodzy i chorzy. Wszyscy podopieczni to ludzie nękani biedą i ciężkimi chorobami, ludzie niepełnosprawni, rodziny inwalidzkie i z chorymi dziećmi, bezdomni, nieubezpieczeni, rodziny wielodzietne, niepełne po śmierci lub odejściu małżonka, rodziny dysfunkcyjne i zagrożone patologią, osoby maltretowane, te, które nie mogą zapewnić dzieciom właściwej opieki i godziwych warunków rozwoju.

O pomocy, jaką niesie hospicjum, ale i jaką my sami możemy zapewnić oraz o wartości życia porozmawiamy o godz. 8.30.

Nie zabraknie konkursów Płyta Tygodnia oraz "Do 3 razy sztuka".

***

Na wigilijny "Poranek Dwójki" we wtorek (24.12) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

am

Czytaj także

Którą książkę chciałby usłyszeć Jerzy Bralczyk?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 10:00
Podczas czterech Narodowych Czytań słuchaliśmy lektury dzieł pisarzy wybranych przez organizatorów. W tym roku bohater imprezy zostanie wyłoniony w plebiscycie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Jerzy Bralczyk: jestem zazdrosny o książki

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 15:48
– Horacy pisał, że jeśli człowiek ma bibliotekę i ogród, to niczego więcej mu nie potrzeba. Miał trochę racji – mówi w Trójce wybitny językoznawca i miłośnik literatury.
rozwiń zwiń