Otwarte archiwa "Warszawskiej Jesieni"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 09:00
- Warszawską Jesień fotografujemy od 1956 roku i uzbierało się sporo zdjęć. Były gromadzone niezbyt profesjonalnie, więc postanowiliśmy zrobić z tym porządek - mówił Mieczysław Kominek, prezes Związku Kompozytorów Polskich o projekcie archiwizacji, digitalizacji i udostępniania zbiorów nagrań i zdjęć związanych z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".
Audio
  • Mieczysław Kominek o udostępnieniu archiwalnych zdjęć z festiwalu "Warszawska Jesień" (Poranek Dwójki)

Witold Lutosławski po zadyrygowaniu utworem "Mi-parti", Louis Andriessen na scenie Filharmonii Narodowej, Jerzy Klocek podczas koncertu w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, Hans Zender na czele Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji - te chwile zobaczymy na wyjątkowych zdjęciach, które złożyły się na zbiór ponad 800 unikatowych archiwalnych fotosów z Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Zdjęcia te udostępniono również szerokiej publiczności.

- Z pomocą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które dotuje nasze przedsięwzięcie, mamy już na stronie Polskiego Centrum Informacji Muzycznej 800 zdjęć w dwóch galeriach: od roku 1968-1977, a potem od 1977 do 1980 - wyjaśnił Mieczysław Kominek. Dodał, że wszystkie zdjęcia są szczegółowo opisane. - Było to nie lada wyzwaniem, bo często obok postaci rozpoznawalnych są też takie, o których niewiele wiedzieliśmy i nie raz trzeba było detektywistycznej pracy, żeby dojść, kim są i co wykonują.

Prezes Związku Kompozytorów Polskich zaznaczył, że w planach jest zdigitalizowanie wszystkich zdjęć z festiwalu "Warszawska Jesień". - Cała historia najważniejszego polskiego festiwalu muzyki współczesnej zawarta jest na tych fotografiach. Starszym słuchaczom pewnie łezka się w oku zakręci, a młodsi będą mogli zobaczyć, jak Warszawska Jesień wyglądała kiedyś - mówił Mieczysław Kominek.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Mieczysław Kominek (prezes Związku Kompozytorów Polskich)

Data emisji: 12.02.2020

Godzina emisji: 8.30 

am/pg

Czytaj także

Tadeusz Wielecki: jestem typem kompozytora improwizatora, nie architektonika

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 15:53
- To takie fajne rozróżnienie Kasi Naliwajek. Ono jest bardzo poręczne, bo rzeczywiście moją domeną jest wypowiedź, typ ekspresji, który zasadza się na pewnym geście. Oczywiście utwór zawsze jest jakoś architektonicznie kontrolowany, ale w momencie, gdy już jakiś jeden, drugi gest muzyczny jest uchwycony, w wyobraźni czy w postaci zapisu - mówił w Dwójce kompozytor i kontrabasista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryan Bancroft: otwartość umysłu i entuzjazm to w muzyce podstawa

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 15:32
- Gdy do muzyki - jakiejkolwiek! - podchodzimy entuzjastycznie, to i nauka jest łatwiejsza, i więcej można wyciągnąć z każdego doświadczenia - mówił w Dwójce młody dyrygent, który poprowadził koncert finałowy festiwalu Warszawska Jesień 2019.
rozwiń zwiń