X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzysztof Drażba: powrót Pomorza do Polski był wielkim sukcesem

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 10:35
- To dążenie łączyło ówczesne polskie elity. Zarówno Romana Dmowskiego działającego w Paryżu, jak i Józefa Piłsudskiego, który działał w kraju. Był to wielki sukces dyplomatyczny, że tak naprawdę bez jednego wystrzału to Pomorze do Polski wróciło - mówił w "Poranku Dwójki" naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.
Audio
  • Krzysztof Drażba z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej o zaślubinach Polski z morzem (Poranek Dwójki)
Wkroczenie wojsk polskich do Pucka i zaślubiny Polski z morzem
Wkroczenie wojsk polskich do Pucka i zaślubiny Polski z morzemFoto: NAC

niezwykle-kobiety-drugiej-rzeczypospolitej 1200.jpg
30 kobiet, które wybiły się w II Rzeczpospolitej

W lutym 1920 roku gen. Józef Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim przybyli do Pucka, gdzie dokonano symbolicznych zaślubin Polski z morzem. W poniedziałek (10.02) obchodziliśmy setną rocznicę tego wydarzenia, a dzień później ukazała się bezpłatna publikacja "Pomorscy ojcowie niepodległości. Historia i pamięć". Zaprezentowane są w niej życiorysy wybitnych polskich patriotów działających na rzecz niepodległości i polskości Pomorza. 

- Negocjacje ws. przyszłości Pomorza rozpoczęły się w styczniu 1919 roku. Tym, który położył największe zasługi dla Polski w tej kwestii, był Roman Dmowski. W pięciogodzinnej mowie, wzajemnie siebie tłumacząc z angielskiego na francuski i w drugą stronę, wygłoszonej przed najważniejszymi decydentami ówczesnego świata, udowadniał polskie prawo do morza, ale również do granic wschodnich - opowiadał Krzysztof Drażba.

II RP odzyskała dostęp do Bałtyku na mocy Traktatu Wersalskiego z 28 czerwca 1919 roku. Po jego ratyfikacji i wejściu w życie rozpoczęło się przejmowanie tych terenów od Niemców. Z audycji można było się dowiedzieć, jak przebiegał ten proces.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Krzysztof Drażba (naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku)

Data emisji: 13.02.2020

Godzina emisji: 8.30

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Rzewuski: przedwojenna Warszawa była mroczna

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 17:45
- Istnieją dwa mityczne wyobrażenia przedwojennej Warszawy. Po pierwsze, że to było piękne, cudowne miasto, które zostało zniszczone i jakby to było wspaniale, gdyby ocalało. To nie do końca tak. Warszawa była dużo bardziej mroczna niż dziś chcemy o tym pamiętać. Drugi mit jest taki, że jak już się mówi o tej przestępczości przedwojennej to przez pryzmat ballad. A to też wcale nie było tak romantycznie - mówił w Dwójce autor książki "Grzechy Paryża Północy".
rozwiń zwiń