Muzyka dawna na "Nowych Epifaniach". "To zupełnie nowa jakość"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 11:35
- "Maria Magdalena" to jest hasło, a najprzyjemniejszy moment to myślenie, co można wokół tej postaci zbudować: kobiecość, emocje, zmysły, dotyk, wokół tych skojarzeń nasi wykonawcy tworzą swoje programy - o programie Festiwalu "Nowe Epifanie" mówił w "Poranku Dwójki" Łukasz Kozak, pełniący funkcję kuratora wydarzeń z muzyką dawną.
Audio
  • Rozmowa z Łukaszem Kozakiem, kuratorem wydarzeń z muzyką dawną podczas Festiwalu "Nowe Epifanie" (Poranek Dwójki)

Chilijska instrumentalistka Catalina Vicens grająca na historycznych instrumentach klawiszowych, Monodia Polska z repertuarem, w którym znalazły się pieśni rycerskie, barokowe piety, śpiewane moralitety z XVIII wieku, czy utwory nieskodyfikowane, będące wyrazem pobożności ludowej, Dziczka wykonująca pradawne pieśni ludowe, które zachowały się wyłącznie w przekazach ustnych. To tylko niektóre propozycje zawarte w programie Festiwalu "Nowe Epifanie".

- Lucas Henning, lutnista, przedstawi swój program autorski "Tarot paryski", w którym bardzo sprytnie skojarzył XVI-wieczną talię kart tarota przechowywaną w Paryżu z Marią Magdaleną - opowiadał o koncercie młodego lutnisty Łukasz Kozak. Lucasa Henninga zainspirowali John Dowland, katolik w reformacyjnej Anglii, Nicolas Valleta, hugenot z Amsterdamu, Giovanni Girolamo Kapsperger, lutnista papieża Urbana VIII oraz Michelagnolo Galilei, brat Galileusza, lutnista na protestanckich dworach Radziwiłłów.

Kolejną ciekawą propozycją Festiwalu są "Krwawe gody", czyli eksperymentalny projekt, w którym w repertuarze średniowiecznych pieśni pasyjnych, spotkały się polskie śpiewaczki tradycyjne z zespołu "Dziczka" ze wspomnianą Cataliną Vicens. - To jest zupełnie nowa jakość - mówił kurator. Podczas koncertu usłyszymy m.in. "Pieśń o Bożym umęczeniu", "Krzyżu wierny i wyborny" oraz wzruszający "Lament świętokrzyski". 

Koncert "Tarot de Paris" rozpocznie się 9 marca o godz. 19.00 w Sali Kolumnowej Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. 

"Krwawe gody" zabrzmią 10 marca w kościele ewangelicko-reformowanym przy ul. Solidarności w Warszawie.

***

Audycja: Poranek Dwójki

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Łukasz Kozak (kurator wydarzeń z muzyką dawną na Festiwalu "Nowe Epifanie")

Data emisji: 9.03.2020

Godzina emisji: 8.30

uk/am

Czytaj także

Adam Strug zaprasza na XXV Festiwal Muzyki Jednogłosowej

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 09:00
- W tym roku będziemy pokazywać muzykę polską w pełnej krasie, także w wymiarze europejskim - mówił w Dwójce kurator wydarzenia, które rozpoczyna się 17 maja w Płocku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ORGANy PLUS+. Festiwal jak wehikuł czasu

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 12:30
- Organy w kościele Św. Trójcy w Gdańsku zostały zrekonstruowane w możliwie najwierniejszy sposób. Na dodatek znajdują się w przestrzeni, która nie została zniszczona w czasie wojny, więc jest to oryginalna akustyka tego kościoła. Co więcej, jedyne w Polsce lectorium, czyli miejsce, w którym normalnie wykonywano w kościołach muzykę, znajduje się właśnie tam - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szadejko, dyrektor imprezy.  
rozwiń zwiń