Wspólnota i społeczne nierówności. Internet w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 07:00
- Jeżeli ktoś nie ma dobrego dostępu do internetu, jest odcięty od wiadomości, od przyjaciół czy od możliwości zrobienia zakupów - podkreślała Maria Cywińska, socjolog internetu, mówiąc o wpływie pandemii na świat mediów cyfrowych i jego użytkowników.
Audio
  • Internet w czasach pandemii. Rozmowa z Marią Cywińską (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/ GaudiLab

shutterstock_1289844925.jpg
Zostań w domu - słuchaj Dwójki. Zobacz, co przygotowaliśmy!

- Z powodu koronawirusa musimy ograniczyć nasze bezpośrednie kontakty. Internet stał się dla nas medium kontaktowania się z przyjaciółmi, z bliskimi. Może być tak, że trochę tej bliskości, tych pozytywnych relacji, więcej niż jeszcze 2-3 tygodnie temu, weszło do internetu - opowiadała Maria Cywińska.

Jak dodała, sprawą bardzo pozytywną są różne i liczne, przede wszystkim w mediach społecznościowych, inicjatywy związane choćby z międzysąsiedzką pomocą. Tworzy się dzięki temu szczególna wspólnota.

Media cyfrowe w czasach pandemii, jak zauważyła Maria Cywińska, to również przestrzeń, w której możemy być poddani wielu manipulacjom. Pojawią się informacje nieprawdziwe. - Są one tak sformułowane, by wywołać panikę. A panika jest na rękę osobom, które chcą nami manipulować - tłumaczyła socjolog. - Niektóre media, też te społecznościowe, czują się jednak bardziej odpowiedzialne. Wiem, że Facebook zaczął lekko ucinać wątki dotyczące koronawirusa, które były oparte na nieprawdziwych faktach, dołożył wysiłków, by wyłapywać fake newsy - mówiła.

Kwestią, na którą w rozmowie zwrócono szczególną uwagę, była ta związana z dostępnością do internetu. Brak zadowalającego dostępu to, według gościa Dwójki, przykład na "nierówności społeczne".  - Jeżeli ktoś nie ma dobrego dostępu do internetu, jest odcięty od wiadomości, od przyjaciół czy od możliwości zrobienia zakupów - podkreślała Maria Cywińska.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Maria Cywińska (socjolog internetu, UW)

Data emisji: 23.03.2020

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Natalia Mileszyk: internet to coś, z czego musimy umieć korzystać

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 11:34
- Bezpieczny internet to przede wszystkim taki, w którym znamy prawa swoje i innych osób, ale też posiadamy kompetencje, żeby korzystać z niego w sposób, który przynosi nam korzyści, a nie stanowi zagrożenie - mówiła w Dwójce ekspertka fundacji Centrum Cyfrowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka o marzenia, czyli Polki na krańcach świata

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 11:00
 - One mają pragnienie, by wyruszyć poza horyzont, doświadczyć czegoś nowego. Bardzo silnie czują swój nomadyczny gen - podkreślała Ula Ryciak, opowiadając o bohaterkach swojej książki "Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata".
rozwiń zwiń