"Marzenie jak realizacja projektu". Miłka Raulin i Korona Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 09:00
- Taki projekt musi mieć początek, koniec, musi mieć tzw. punkty przesiadkowe, w których musimy sprawdzać, jak nam idzie ta realizacja marzeń - opowiadała w Dwójce Miłka Raulin, miłośniczka wspinaczki wysokogórskiej, autorka książki "Siła marzeń, czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi" i "Siła marzeń, czyli jak zdobyłam Everest".
Audio
  • Rozmowa z Miłką Raulin, miłośniczką wspinaczki wysokogórskiej (Poranek Dwójki)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. prasowe

Jak wspominała Miłka Raulin, jej przygoda z górami zaczęła się od Śnieżki ("miałam jedenaście lat, wydawało mi się, że jest to strasznie duża góra…"). Pierwszą "poważną górą" był jeden ze szczytów w Peru. - Zrozumiałam, że góry wysokie to naprawdę miejsce, w którym jest mi szalenie dobrze - mówiła.

Płynęły kolejne lata. W 2011 roku po zdobyciu Mont Blanc powstał projekt "Siła marzeń - Korona Ziemi", który Miłka (będąc jednocześnie mamą na pełen etat i dysponując zaledwie 26 dniami urlopu rocznie) realizowała konsekwentnie przez siedem lat. Jego zwieńczeniem był Mont Everest, a w ślad za nim książka "Siła marzeń, czyli jak zdobyłam Everest".

- Jest to ogrom pracy. Ten cały wysiłek przed wyprawą to bardzo męcząca sprawa - podkreślała Miłka Raulin. Zwracała również uwagę na finansowy aspekt himalaistycznych wspinaczek. - Na Everest może wejść każdy, kto się do tego odpowiednio przygotuje. Osobom, które posiadają bardziej zasobny portfel, będzie zdecydowanie łatwiej - mówiła, zdradzając, jaki to koszt i dlaczego nie warto wybierać "tańszych agencji".

Więcej o "wysokogórskim romansie" naszego gościa, o wytrwałości, rachunku, jaki trzeba zapłacić, podejmując każde wyzwanie, i o książce "Siła marzeń, czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi" - w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Miłka Raulin (miłośniczka wspinaczki wysokogórskiej, autorka projektu "Siła Marzeń - Korona Ziemi")

Data emisji: 26.03.2020

Godzina emisji: 8.30


Czytaj także

40 lat temu Cichy i Wielicki jako pierwsi zdobyli zimą Mount Everest. "Halo Andrzej, wiesz gdzie jesteśmy?"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 10:00
17 lutego 1980 roku, Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi alpiniści w historii zdobyli zimą najwyższą górę świata - Mount Everest (8848 m). 20-osobową, narodową wyprawą kierował prekursor zimowego himalaizmu Andrzej Zawada. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Everest 1980: polscy himalaiści zdobyli zimą najwyższy szczyt Ziemi. "Gdyby to nie był Everest, to byśmy nie weszli"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 15:09
Rozpoczynają się obchody 40. rocznicy zimowego wejścia na Everest (8848 m). Na sukces pracowało dwudziestu uczestników wyprawy, jako pierwsi na świecie 17 lutego 1980 roku na Evereście stanęli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Himalaista: wspinacze inaczej podchodzą do ryzyka

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 19:15
- Góry to kwestia motywacji. Mnie ciągną rzeczy niecodzienne - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Obrycki, himalaista.
rozwiń zwiń