Podróże po światowych operach bez wychodzenia z domu

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 12:26
- Właściwie większość teatrów operowych oferuje teraz widzom swoje archiwa, które są dostępne za darmo. W zależności od teatru możemy je oglądać przez 24 godziny, przez tydzień albo nawet przez 30 dni, to zależy tylko od polityki programowej danego teatru - mówił w "Poranku Dwójki" wicedyrektor Programu 2 Polskiego Radia Jacek Hawryluk.
Audio
  • Jacek Hawryluk o spektaklach operowych online (Poranek Dwójki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Gen_Shtab

Z powodu epidemii teatry operowe w Polsce i na świecie zostały zamknięte, jednak instytucje nie pozostawiają widzów samych sobie i oferują liczne propozycje seansów online. Dzięki temu melomani mogą spędzić czas w najważniejszych operach na świecie bez wychodzenia z domu.

- Na operowej "międzynarodówce", czyli platformie Opera Vision, na której pojawiają się różne spektakle z europejskich teatrów operowych, od 11 marca trwa Festiwal Mozartowski. W piątek 27 marca o godzinie 19.00 można będzie obejrzeć Wesele Figara z Garsington Opera w reżyserii Johna Coxa, pod batutą Douglasa Boyda, a 31 marca Sen Scypiona z Teatro la Fenice, poprowadzi Federico Maria Sardelli - mówił Jacek Hawryluk.

Inne spektakle, które można obejrzeć podczas Festiwalu Mozartowskiego, to Lucilo Scilla, Uprowadzenie z Seraju czy Don Giovanni. - Natomiast Opera Vision zapowiada na 3 kwietnia klasyczną operę Alceste Glucka, którą przygotował Pier Luigi Pizzi - słynny włoski reżyser operowy i scenograf, który w tym roku skończy 30 lat - opowiadał gość audycji.

Staatsoper w Berlinie, pomimo czasowego zamknięcia, również proponuje spektakle, m.in Jezioro Łabędzie, Carmen, czy Makbeta. Opera monachijska także przeniosła się do sieci, gdzie od nowego sezonu można oglądać streamingi spektakli przez 30 dni od daty premiery. Teatry operowe planują również premiery wyłącznie w sieci. - Wśród nich jest 7 deaths of Maria Callas, czyli operowy projekt Marii Abramovic z muzyką Marko Nikodijevića oraz scenami z oper Bizeta, Dionizettiego, Pucciniego i Verdiego. Będzie to nowa produkcja tylko na stronie Staatsopery.

Codziennie nowe spektakle przedstawia też wiedeńska Staatsoper. Możemy zobaczyć Toscę Pucciniego z Piotrem Beczałą, a w sobotę 28 marca Zmierzch Bogów z Tomaszem Koniecznym. Jacek Hawryluk opowiadał, które opery koniecznie powinniśmy zobaczyć w operze paryskiej, jakie spektakle operowe i baletowe oferuje Royal Oper House, a także o Tygodniu Wagnerowskim w nowojorskiej MET Operze.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Jacek Hawryluk (wicedyrektor Programu 2 Polskiego Radia) 

Data emisji: 26.03.2020

Godzina emisji: 9.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premiera "Halki" w reż. Mariusza Trelińskiego w Theater an der Wien

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 11:54
- Mariusz Treliński stworzył rzecz bardzo spójną. Taką, która od początku do końca świetnie się ogląda, i która tłumaczy się poprzez kolejne fragmenty tej opery - mówił Jacek Hawryluk o operze Stanisława Moniuszki, która w niedzielę (15.12) miała swoją premierę w teatrze w Wiedniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka o marzenia, czyli Polki na krańcach świata

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 11:00
 - One mają pragnienie, by wyruszyć poza horyzont, doświadczyć czegoś nowego. Bardzo silnie czują swój nomadyczny gen - podkreślała Ula Ryciak, opowiadając o bohaterkach swojej książki "Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata".
rozwiń zwiń