Jak świętujemy Międzynarodowy Dzień Tańca?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 13:05
"Przeżywamy niewyobrażalne tragedie w obecnym czasie, który najtrafniej określiłbym jako erę post-ludzką. Bardziej niż kiedykolwiek, celem naszego tańca powinno być więc przypominanie, że ludzkość wciąż istnieje..." - to fragment orędzia, jakie na tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Tańca napisał Gregory Vuyani Maqoma - tancerz, aktor, choreograf i nauczyciel tańca z Republiki Południowej Afryki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Foter.com / CC0

W "Poranku Dwójki" opowiemy o przygotowanych na ten dzień wydarzeniach - m.in. o "Burzy" w choreografii Krzysztofa Pastora w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

Po godz. 9.30 spotkamy się z Iwoną Pasińską - choreografką, tancerką i dyrektorką Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego i opowiemy o inicjatywie "Narodowe Tańczenie" - idei roztańczenia całej Polski w przestrzeni internetu.  Porozmawiamy też o obecnej sytuacji, w jakiej znaleźli się tancerze i twórcy związani z tańcem. W audycji powiemy również o pomocy, jaką w związku z sytuacją wywołaną kwarantanną uruchomił Instytut Muzyki i Tańca. 

Jak radzą sobie artyści odcięci od możliwości wykonywania swojej pracy? Sięgają po inne zajęcia przynoszące jakikolwiek dochód. Nie zawsze związane z kulturą czy sztuką.

O godz. 8.30 gościem "Poranka Dwójki" będzie najsłynniejszy obecnie kierowca jednej z firm kurierskich, na co dzień, przed wybuchem pandemii - aktor, wokalista i kompozytor - Marcin Januszkiewicz. Po pracy znajduje jednak czas na tworzenie  - po entuzjastycznie przyjętym debiutanckim albumie "Osiecka po męsku" kontynuuje obrany kierunek wysoko postawionej artystycznej poprzeczki i własnymi, zupełnie nieoczywistymi aranżacjami mniej lub bardziej znanych piosenek legendarnych polskich zespołów. Porozmawiamy o najnowszej produkcji - dwóch singlach z albumu "Perfect Lady Pank". Poruszymy też temat sytuacji, w jakiej znaleźli się obecnie artyści. 

W programie także Płyta tygodnia i konkurs "Do 3 razy sztuka".

***

Na audycję "Poranek Dwójki" w środę (29.04) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.


Czytaj także

Tańcząca "Burza" Szekspira przed premierą

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 15:01
W "Notatniku Dwójki" wybraliśmy się na próbę spektaklu baletowego, który będzie miał premierę 9 kwietnia w Teatrze Wielkim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pointy - domena tancerki klasycznej

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 21:06
W audycji opowiadaliśmy o najlepszych butach do tańca w balecie klasycznym, czyli o pointach. W Teatrze Wielkim Opery Narodowej w Warszawie wciąż funkcjonuje pracownia szewska, która tworzy pointy - obuwie charakterystyczne do przedstawień baletowych i operowych. 
rozwiń zwiń