"1000 pamiątek". Muzeum Powstania Warszawskiego czeka na domowe skarby

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 11:36
- To kontynuacja wystawy "1000 pamiątek", którą mieliśmy 3 lata temu. Była to wystawa najcenniejszych pamiątek, które trafiły do nas w ostatnich latach - mówił w "Poranku Dwójki" Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Kontynuacja wystawy "1000 pamiątek" w Muzeum Powstania Warszawskiego (Poranek Dwójki)
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: pixabay

Stołeczna placówka zaprasza do wspólnego tworzenia wirtualnej wystawy z pamiątkami z Powstania. Cenną rzecz należy sfotografować, opisać i przesłać mailowo do placówki. Muzeum służy pomocą ekspercką dotyczącą zachowanych obiektów.

- W rocznicę zakończenia II wojny światowej chcemy zaproponować ludziom, którzy mają pamiątki z tamtego okresu, żeby nam te pamiątki pokazali i zgodzili się na to, żebyśmy ułożyli z tych pamiątek nową wystawę "1000 pamiątek", tym razem wystawę online. Wystawę, która tylko pokaże te pamiątki, ale pokaże też ich historie, emocje tych, z którymi te pamiątki przeszły II wojną światową, albo które odegrały ważną rolę w życiu ich właścicieli. Interesują nas listy, przedmioty codziennego użytku, odznaczenia, legitymacje - tłumaczył Jan Ołdakowski.

Docelowo wirtualna wystawa ma również doczekać się tradycyjnej odsłony. - Dziś muzea są zamknięte. Będą się powoli otwierać, ale nie będą działały tak jak dawniej. Mamy nadzieję, że jak MPW się otworzy, to dzięki zgodzie właścicieli pamiątek w najbliższym czasie będzie można też pokazać tę wystawę już fizycznie - podkreślał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

***

Przygotował: Artur Gaweł

Data emisji: 11.05.2020

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

Czytaj także

Jan Ołdakowski: była świadomość, że Muzeum Powstania Warszawskiego musi powstać

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 13:00
- Idea Muzeum Powstania Warszawskiego jest właściwie tak stara, jak pamięć o Powstaniu Warszawskim. O tym, że Powstanie Warszawskie musi być w różnorodny sposób upamiętnione, uważano właściwie od pierwszych obchodów - opowiadał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego w cyklu "Zapiski ze współczesności".
rozwiń zwiń