"Trouble in Paradise". Symboliczne otwarcie Pawilonu Polonia w Zachęcie

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 10:10
- Postanowiliśmy zorganizować serię debat, paneli na tematy architektoniczne poruszane przez zespół PROLOG w projekcie, który miał być zaprezentowany na Biennale w Wenecji. Od razu założyliśmy, że nie chcemy opowiadać o samej wystawie, gdyż mamy nadzieję ją otworzyć - mówiła w "Poranku Dwójki" Hanna Wróblewska, dyrektor Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki. 
Audio
  • Rozmowa o międzynarodowych konferencjach online w Zachęcie (Poranek Dwójki)
Plakat wydarzenia Trouble in Paradise. Online Meetings
Plakat wydarzenia "Trouble in Paradise. Online Meetings"Foto: Mat. promocyjne

Otwarcie najważniejszego wydarzenia architektonicznego na świecie, Międzynarodowego Biennale w Wenecji, pierwotnie zaplanowano na 21 maja br. W Pawilonie Polskim międzynarodowa publiczność miała zobaczyć projekt "Trouble in Paradise" przygotowany przez zespół PROLOG+1.

- Tytuł zadany inżynierom i architektom brzmiał: "Jak będziemy żyć razem" - w wyniku pandemii zasadniczo zmienił znaczenie. Podobnie jak nazwa polskiego projektu Zachęty. - Tytuł "Trouble in Paradise" jest już drugim tytułem zespołu PROLOG+1 - zaznaczyła rozmówczyni. - Ten pierwszy był trochę bardziej opisowy: "To, co znane nie zawsze jest poznane". Został on zmieniony, ale nie o tego typu kłopoty miało chodzić - dodała.


lekcje fruwania 1200.jpg
Wyniesione z młodości. "Lekcja fruwania" Andrzeja Krauze w Zachęcie

Pandemia spowodowała bowiem, że Biennale zostało przeniesiona na przyszły rok i według ostatnich planów organizatorów potrwa od maja do listopada 2021 roku. Niemniej symbolicznym "otwarciem" Pawilonu Polskiego będą organizowane w najbliższych dniach przez Zachętę - Narodową Galerię Sztuki międzynarodowe konferencje online. - Temat jest tak bogaty, że postanowiliśmy ujawnić pewne wątki, nie opowiadając o samej wystawie. Nie chcemy jej palić - podkreśliła Hanna Wróblewska.

W spotkaniach zatytułowanych "Trouble in Paradise. Online Meetings", które odbędą się w dniach 21 i 27-29  maja, dominować będzie tematyka wsi. - Po raz pierwszy na konkurs Biennale trafił projekt architektów związanych ze wsią - uzasadniała rozmówczyni. Właśnie dlatego cykl debat rozpocznie spotkanie z kolektywem PROLOG +1, odpowiedzialnym za tegoroczny projekt ekspozycji w Pawilonie Polskim. - W następnym tygodniu zaprosiliśmy trzy inne środowiska do serii debat i paneli. Każde z nich jest skupione wokół innego magazynu architektonicznego - wyjaśniała organizatorka wydarzenia. - Każde z tych środowisk zaproponowało własny temat debaty, ale w jakiś sposób oparty o tematy wsi.

Wydarzenie odbędzie się na facebookowym profilu Zachęty. Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Hanna Wróblewska (dyrektor Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki)

Data emisji: 20.05.2020

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Domówka u duetu Pękala Kordylasińska Pękala: marimba i wibrafon, potem kawa

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 12:20
- Na to spotkanie wybraliśmy kompozycje z naszego pierwszego repertuaru, od którego zaczęliśmy przygodę jako duet perkusyjny - mówiła w "Poranku Dwójki" Magdalena Kordylasińska-Pękala, która od niemal dwudziestu lat gra życiowo i muzycznie z Miłoszem Pękalą. Już niebawem w ich domu zagości "Domówka z Dwójką".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"1000 pamiątek". Muzeum Powstania Warszawskiego czeka na domowe skarby

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 11:36
- To kontynuacja wystawy "1000 pamiątek", którą mieliśmy 3 lata temu. Była to wystawa najcenniejszych pamiątek, które trafiły do nas w ostatnich latach - mówił w "Poranku Dwójki" Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń