Dobre wzorce opieki nad dziedzictwem. Konkurs "Zabytek zadbany"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 11:50
- Zabytki to ważna kategoria dziedzictwa. Mogą pełnić istotną rolę w rozwoju społecznym czy gospodarczym, mogą być elementem kształtującym lokalną tożsamość - przypominał w Dwójce Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Audio
  • Rozmowa z Bartoszem Skaldawskim, dyrektorem Narodowego Instytutu Dziedzictwa (Poranek Dwójki)
Zamek  siedziba Muzeum Zamkowego w Pszczynie, woj. śląskie. Laureat konkursu w kategorii specjalnej: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem
Zamek – siedziba Muzeum Zamkowego w Pszczynie, woj. śląskie. Laureat konkursu w kategorii specjalnej: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiemFoto: Mat. promocyjne Narodowego Instytutu Dziedzictwa

Okazją do rozmowy było ogłoszenie wyników ogólnopolskiego konkursu "Zabytek zadbany". W 2020 r. w konkursie wzięły udział 63 zabytki z całej Polski. Jury wskazało 6 laureatów i 11 wyróżnionych w pięciu kategoriach.

- W konkursie tym chcemy doceniać i promować dobre wzorce opieki nad zabytkami - podkreślał gość "Poranka Dwójki". - By potencjał zabytków został wykorzystany, muszą być zachowane we właściwym stanie, w dobrej kondycji technicznej. I temu służy szereg różnych zadań realizowanych w ramach opieki nad zabytkami. Konkurs ma pokazywać najlepsze przykłady realizowania tych obowiązków.

Bartosz Skaldawski: dziedzictwa raz utraconego nigdy nie odzyskamy [wideo] >>>

Bartosz Skaldawski zwrócił uwagę, że dwie kategorie zabytków są dużo rzadziej identyfikowane jako obiekty wartościowe: architektura drewniana i budynki poprzemysłowe. - Kategorie te wprowadzaliśmy do konkursu, żeby zmieniać ocenę społeczną tych obiektów. I w tym roku w kategorii architektura i budownictwo drewniane mieliśmy wyjątkowo dużo rewelacyjnych obiektów - mówił gość Dwójki.


Lamus w Knyszynie, woj. podlaskie. Laureat konkursu w kategorii: architektura i budownictwo drewniane. Fot. mat. promocyjne Narodowego Instytutu Dziedzictwa Lamus w Knyszynie, woj. podlaskie. Laureat konkursu w kategorii: architektura i budownictwo drewniane. Fot. mat. promocyjne Narodowego Instytutu Dziedzictwa

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Bartosz Skaldawski (dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa)

Data emisji: 29.05.2020

Godzina emisji: 8.30

Zobacz więcej na temat: zabytki Paweł Siwek Dwójka

reklama

Czytaj także

Renowacja krucyfiksu Baryczkowskiego. Zabytek wróci na swoje miejsce

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 00:10
Krucyfiks Baryczkowski, jeden z ważniejszych warszawskich zabytków, został odrestaurowany. - Ta renowacja miała o wiele szerszy zakres od wcześniejszej. Połączona była także z badaniami naukowymi - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kwadratura Kultury". O twórczości rysownika Andrzeja Krauze

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 23:59
- Zawsze myślałem o tym, że robiąc rysunek do dziennika "The Guardian", to jest mój ostatni rysunek do "The Guardian". I tak od 30 lat - powiedział w Polskim Radiu 24 rysownik Andrzej Krauze.
rozwiń zwiń