Damian Kocur: naturszczycy potrafią pokazać na ekranie prawdę

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 10:55
- Dla mnie obecność na planie i robienie filmu jest pewnego rodzaju przygodą. Bardzo lubię, kiedy dzieją się wówczas rzeczy, które ciężko przewidzieć. Praca z aktorami-amatorami pozwala znaleźć się właśnie w takiej sytuacji. Oni nie poruszają się w żadnej konwencji, dlatego ich performance jest bardzo różny i trudny do przewidzenia - mówił w "Poranku Dwójki" reżyser.
Audio
  • Damian Kocur o swoim krótkometrażowym filmie fabularnym "Dalej jest dzień" (Poranek Dwójki)
Damian Kocur
Damian KocurFoto: Archiwum prywatne

Damian Kocur to twórca nagradzanych na światowych festiwalach krótkometrażowych fabuł i dokumentów. Znany jest z pracy z aktorami-amatorami. Jego fabuła "Dalej jest dzień" startuje w Konkursie Polskim trwającego właśnie jubileuszowego, 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Najnowszy krótkometrażowy film reżysera opowiada historię Pawła, który pracuje samotnie na promie rzecznym. Rytm jego życia i sens zmienia się, gdy spotyka na swojej monotonnej drodze nielegalnego imigranta. 

- Dla mnie najistotniejsze w kinie jest wiarygodność, do tego zawsze zmierzam. Zależy mi, by widzowie mogli uwierzyć w sytuacje, w emocje, które oglądają na ekranie. Pewien element dokumentalny, który pojawia się w moich filmach, wykorzystuję dlatego, że jestem otwarty na to, co dzieje się wokół. Nie trzymam się bardzo scenariusza w trakcie realizacji. Tzn. realizuję sceny, które zostały napisane wcześniej, ale scenariusz jest tylko pewnego rodzaju szkicem tego, co finalnie powstaje - opowiadał o swym warsztacie gość Dwójki.

W dalszej części audycji reżyser tłumaczył, skąd taki, a nie inny sposób opowiedzenia o kryzysie uchodźczego jak w filmie "Dalej jest dzień".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Damian Kocur (autor krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych, tłumacz)

Data emisji: 4.06.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

"Ikona" Wojciecha Kasperskiego - film o poszukiwaniu duszy

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 18:19
- Zagłębiamy się w nim, jaki jest wspólny mianownik między nami (twórcami), bohaterami oraz odbiorcami filmu. Zrobiliśmy go po to, aby znaleźć coś, co może nas połączyć. Ten film ma być mostem - mówił w Jedynce Wojciech Kasperski, reżyser filmu "Ikona".
rozwiń zwiń