Szymon Komasa: ułożyliśmy program koncertu tak, by był opowieścią

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 10:00
- Recital "Koniec świata" brzmi najważniejszymi i najpiękniejszymi kompozycjami fantastycznych kustoszów, którzy tworzyli i przepowiadali przyszłość muzyczną i przyszłość tego, w jaki sposób ukierunkuje się muzyka klasyczna - mówił w Dwójce śpiewak Szymon Komasa, który wraz z pianistą Marcinem Koziełem w piątek (26.06) o godz. 19.30 wystąpi w Teatrze Studio.
Szymon Komasa
Szymon KomasaFoto: Grzegorz Śledź

Posłuchaj
16:47 _PR2_AAC 2020_06_24-09-33-13.mp3 Szymon Komasa i Marcin Kozieł o swoim koncercie "Koniec świata" (Poranek Dwójki)

Katastrofa, upadek, pogodzenie oraz nowe życie - to cztery obszary przeżyć, na jakie swój recital - inspirowany pandemią - podzielił śpiewak Szymon Komasa. "Chcę wejść z widzami w nową drogę, którą już teraz wyznacza świat, podnosząc się po tragicznych przeżyciach ostatnich miesięcy" - podkreślił artysta zapowiadając swój występ z pianistą Marcinem Koziełem w Teatrze Studio. 

Jak zaznaczył śpiewak, program koncertu został ułożony tak, aby sprawiał wrażenie opowieści lub filmu. - To jest niesamowite, bo zobaczyłem, że ci kompozytorzy razem - a ułożyliśmy obok siebie Johna Adamsa, jako kompozytora współczesnego, wraz z Brahmsem i Bachem - mieszają się, co jest ryzykowne, ale również opowiadają to, co się wydarzy i te emocje, które są w nas tak bardzo aktualne. Ten program został stworzony po to, by budzić emocje i oczyścić słuchacza - mówił Szymon Komasa.

Zdaniem Marcina Kozieła, z tego koncertu nikt nie wyjdzie obojętny. - Kiedy się spotkaliśmy, mieliśmy z Szymonem w głowie jakieś koncepcje, ale nagle one się zgodziły. Taka baza programu powstała w pięć minut i potem dopiero pojawiało się jakieś zróżnicowanie, ale podstawa została. Nie chcieliśmy być jednobarwni, ale koncert z Szymonem nigdy nie może być jednobarwny - opowiadał pianista.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Szymon Komasa (śpiewak), Marcin Kozieł (pianista)

Data emisji: 24.06.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Anna Lubańska: "El Amor brujo" to piękna, ilustracyjna muzyka

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 21:29
- To utwór dla pieśniarki flamenco, nie dla śpiewaczki operowej. Najwięcej pamiętam trudności. Musiałam pracować nad połączeniem jednego i drugiego, żeby odnaleźć złoty środek - wspominała przygotowania do koncertu z kwietnia 2004 roku śpiewaczka Anna Lubańska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Konieczny: w Wiedniu zabrzmi mój ukochany repertuar

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 13:21
- Bardzo się cieszymy, że możemy wrócić do naszej działalności. Napisałem nawet w mediach społecznościowych, że pewnie będąc jutro (11.06) w Operze Wiedeńskiej będę scenę całował, że mogę wrócić i dla tej niewielkiej cząstki publiczności zaśpiewać - mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Konieczny, którego usłyszymy wraz z pianistą Lechem Napierałą w pierwszym po wielotygodniowym zamknięciu występie na deskach Opery Wiedeńskiej. Retransmisja w Dwójce!
rozwiń zwiń