Marcin Markowicz o Festiwalu Ensemble: tam wszyscy jesteśmy mistrzami

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 12:12
- Prowadzący spotyka się ze studentem nie na zasadzie nauczyciel - uczeń, tylko robimy razem utwór. Każdy może coś dodać, zwrócić uwagę, nawet tzw. największemu mistrzowi. Wszyscy jesteśmy równi i to jest piękne - opowiadał w "Poranku Dwójki" dyrektor Festiwalu Ensemble im. Księżnej Daisy Marcin Markowicz. 
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
15:19 [ PR2]PR2 (mp3) 19 sierpień 2020 09_32_43.mp3 Marcin Markowicz o XVII edycji Festiwalu Ensemble im. Księżnej Daisy w Wałbrzychu (Poranek Dwójki)

 

Tegoroczny kształt Festiwalu został dostosowany do obowiązującego w Polsce stanu epidemii. Zmusiło to organizatorów do zredukowania liczby profesorów i uczestników oraz festiwalowych wydarzeń. - Wszystko się skurczyło z naszej formuły: muzyka poważna, jazz i teatr, niestety w tym roku zabraknie tej trzeciej dziedziny - zaznaczył muzyk. - Będzie jazz, Marcin Masecki poprowadzi swój zespół złożony z dwóch zaproszonych studentów, a koncerty muzyki poważnej będą dwa razy krótsze - wyjaśniał.


Masecki Markowicz 1200.jpg
"Portrety Kompozytorów". Masecki & Markowicz zagrali Bacha w Dwójce. WIDEO

Niepewna sytuacja wymusiła także zredukowanie liczby uczestników. - Zgłoszeń dostaliśmy bardzo dużo, natomiast mniej niż w latach ubiegłych. Jeszcze w lipcu nie wiadomo było czy festiwal się odbędzie - przyznał dyrektor festiwalu. - Co roku przyjmujemy ok. 24 muzyków, a w tym roku 9. To jest znaczna różnica - podkreślił.

Czytaj więcej:

"Portrety kompozytorów". Masecki i Markowicz w podwójnej roli

Domowy koncert Jazz Bandu Młynarski-Masecki

Historia Festiwalu Ensemble rozpoczęła się w 2004 roku, kiedy po raz pierwszy studenci i uczniowie akademii muzycznych z Polski i Europy pojawili się na Zamku Książ w Wałbrzychu, by kształcić się pod okiem największych gwiazd polskiej i światowej kameralistyki oraz wspólnie wypracowywać doskonałe interpretacje muzycznych arcydzieł. To wyjątkowe granie wpisane jest w muzyczną tradycję miasta. - To jest oczko w głowie Wałbrzycha, chociaż festiwal, to przede wszystkim edukacja - ocenił Marcin Markowicz. - To są wymiany doświadczeń, chociaż teraz będzie o jedną gromadę mniej, bo nie ma aktorów, ale to jest niesamowicie elektryzujące - dodał.

XVII edycja Festiwalu Ensemble im. Księżnej Daisy odbędzie się na Zamku Książ w Wałbrzychu oraz w Starej Kopalni w Wałbrzychu między 23 a 30 sierpnia 2020 r.

Pełen program XVII Festiwalu Ensemble

Patronem Festiwalu jest Program 2 Polskiego Radia

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Marcin Markowicz (dyrektor Festiwalu Ensemble im. Księżnej Daisy) 

Data emisji: 19.08.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

La Folía w różnych odsłonach [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 20:51
La Folía to jeden z najstarszych tematów muzycznych, a jego początki sięgają końca XV wieku. W kolejnej audycji Waldemar Malicki opowiadał o wszelkich możliwych opracowaniach tej jednej melodii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymon Nehring: kariera jest ściśle połączona z życiem

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 22:00
- Wydaje mi się, że jeśli będę dobrze żył, dobrze pracował, uda mi się grać naprawdę ciekawie, ale to będzie proces - mówił w studiu koncertowym Dwójki Szymon Nehring, którego recital transmitowaliśmy z 75. Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń