Polskie Radio
Section05

Zamek Książ

Księżna Daisy. Dziesięć faktów z życia pani na zamku Książ

– W historii Daisy jest wszystko: miłość i wojna, ogromna fortuna i jej utrata, zdrada i problemy z dziećmi. Dlatego jej postać tak fascynuje – podkreślał w Polskim Radiu Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless, opowiadając o tej jednej z najpiękniejszych i najbardziej adorowanych kobiet przełomu XIX i XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Anglia Wałbrzych I wojna światowa II wojna światowa wspomnienie księżna Daisy

Unikatowe, barokowe gabloty wracają do zamku Książ: przez 80 lat były schowane w magazynach

Musiało minąć 80 lat, aby do zamku Książ powróciły z magazynów Muzeum Narodowego w Poznaniu dwie piękne barokowe gabloty w orientalnym stylu. Kolejnych sześć jest w renowacji, która ma im przywrócić dawną świetność, i do końca roku 2024 także powrócą do zamku. Jeszcze jedna została wytropiona w Muzeum Narodowym w Warszawie: czy dołączy do pozostałych?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Tomasz Miara księżna Daisy Tomasz Miara Trójka KULTURA

Zamek Cisy: średniowieczne ruiny w cieniu popularnego Książa

Dolny Śląsk to prawdziwe zagłębie zamków i pałaców. Wśród nich są te lepiej zachowane bądź odbudowane, są także te w gorszej kondycji, mało znane czy wręcz zapomniane. Zamek Cisy należy do tej właśnie grupy: bez wątpienia przyczyniło się do tego bliskie sąsiedztwo niezwykle popularnego i okazałego Książa.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zamki w Polsce Dolny Śląsk Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka

Pani na Zamku Książ. Co wiemy o księżnej Daisy?

Była jedną z najpiękniejszych i najbardziej adorowanych kobiet swojej epoki. Pani na Zamku Książ w Wałbrzychu. Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, zwana po prostu księżną Daisy, czyli Stokrotką. Przydomek otrzymała jeszcze w dzieciństwie. Tym, co charakteryzowało ją przez całe dorosłe życie, była wrażliwość na potrzeby innych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Wałbrzych I wojna światowa księżna Daisy

"Zabytek Zadbany" - konkurs promujący opiekę nad zabytkami

Lubimy zwiedzać zabytki i miasta, w których one się znajdują. Jednak o zabytki trzeba odpowiednio zadbać, tym bardziej że w Polsce, tak bardzo doświadczonej przez burzliwą historię, jest ich stosunkowo niewiele. "Zabytek Zadbany" to ogólnopolski konkurs, organizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, który ma wyłonić najbardziej zadbane zabytki, mogące stanowić wzór dla konserwacji historycznych budowli. Polskie Radio jest patronem tego konkursu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA zabytki konkurs Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Narodowy Instytut Dziedzictwa Częstochowa Michał Kowarski Katarzyna Cygler Trójka

Obrazy Tamary Łempickiej w Zamku Książ

Sztuka międzywojennego Paryża daje panoramiczny przegląd przemian społeczno-kulturowych, których jednym z przejawów były dążenia emancypacyjne kobiet. Jedną z ikon tamtej epoki jest znakomita malarka z polskimi korzeniami, Tamara Łempicka. Między innymi jej prace można oglądać na wystawie "Paryż był kobietą" otwartej niedawno w oddziale Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA w Zamku Książ. Gościem specjalnym na wernisażu była prawnuczka Tamary Łempickiej, Marisa de Lempicka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Tamara Łempicka malarstwo wystawa Marta Piasecka Aleksandra Kaczkowska Trójka

Zamek Książ: nowa wystawa i nowe, podwójne wydawnictwo

"Książ od kuchni / Z albumu księcia" - taki podwójny tytuł nosi podwójna (w pewnym sensie) książka, która niedawno się ukazała. To piękne, bogato ilustrowane i pełne zdjęć wydawnictwo poświęcone zamkowi Książ, jednej z najsłynniejszych budowli na Dolnym Śląsku i w Polsce, ale przede wszystkim życiu rodu Hochbergów, jego właścicieli.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wałbrzych KSIĄŻKA Dolny Śląsk Anna Popek Trójka

Rodowicz i Vondráčková: znamy się tak długo, jak gra "Lato z Radiem"

Trudno zliczyć koncerty Maryli Rodowicz, które zagrała razem z "Latem z Radiem". W piątkowy wieczór (2.07) ponownie gościliśmy artystkę na naszej scenie, tym razem przed Zamkiem Książ w Wałbrzychu. Razem z nią wystąpiła Helena Vondráčková. Piosenkarki uzgodniły, że poznały się podczas trasy koncertowej towarzyszącej Wyścigowi Pokoju w ówczesnej NRD na początku lat 70. - Znamy się tak długo, jak istnieje "Lato z Radiem" - mówiły przed ostatnim koncertem.
Zobacz więcej na temat:  Maryla Rodowicz Helena Vondraćkova Roman Czejarek Marcin Kusy

"Jedyne takie miejsce". Wycieczka po sekretach Zamku Książ

Trzeci co do wielkości zamek w Polsce - Zamek Książ w Wałbrzychu skrywa wiele tajemnic. Proszę sobie wyobrazić pięć osób i pół tysiąca ludzi służby dla nich! Oto jeden z najbogatszych rodów w Europie i jedna z najbardziej niezwykłych książęcych rezydencji. Ona, czyli księżna Daisy, uważana była za najpiękniejszą kobietę na świecie. Historia życia ich dzieci to gotowy scenariusz na przygodowy film.
Zobacz więcej na temat:  Wałbrzych wystawa historia Polski Roman Czejarek