Festiwal Polskiego Jazzu w Tel Awiwie. Izraelski kurator, koncerty hybrydowe i maraton chopinowski

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 10:20
- Festiwal, geograficznie, odbywa się w trzech miejscach: Tel Awiwie, Warszawie i Krakowie. Oprócz tego odbywa się też w sieci, czyli wszędzie - mówił w "Poranku Dwójki" Michał Hajduk, ekspert Instytutu Adama Mickiewicza w dziedzinie muzyki jazzowej.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały prom.

Posłuchaj
09:09 Poranek Dwójki 28.08.2020 hajduk.mp3 Michał Hajduk z Instytutu Adama Mickiewicza o programie Festiwalu Polskiego Jazzu w Tel Awiwie (Poranek Dwójki)

imieniny 1200.jpg
Dr Tomasz Makowski: "Imieniny Kochanowskiego" sprawdzają się w pandemii

 

Festiwal Polskiego Jazzu w Tel Awiwie organizowany jest przez Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Tel Awiwie i izraelskie stowarzyszenie Jazz Fun Club. Ze względu na trwającą epidemię wydarzenie zostało przeniesione do internetu, a izraelska, polska i światowa publiczność będzie mogła słuchać koncertów online.

- Można powiedzieć, że są to koncerty hybrydowe, czyli koncerty na żywo odbywające się w klubach jazzowych, gdzie zbiera się publiczność, ale w takiej liczbie, na jaką pozwala reżim sanitarny. Wszyscy ci, którzy nie zmieszczą się w audytoriach są zapraszani do oglądania koncertów w domu za pośrednictwem streamingów online - tłumaczył Michał Hajduk.

Festiwal rozpoczął się w czwartek 27 sierpnia i potrwa do 17 września. Za selekcję artystów odpowiada kurator wydarzenia Barak Weiss. - To niezwykle zasłużona postać na izraelskiej scenie jazzowej, m.in. stoi za Tel Aviv Jazz Festival. W dokonanej selekcji kierował się on m.in. tym, żeby program był zbalansowany płciowo, żeby zawierał w miarę równą reprezentację żeńską i męską - podkreślał gość Dwójki.

W dalszej części audycji Michał Hajduk przybliżał program Festiwalu Polskiego Jazzu w Tel Awiwie - m.in. maraton chopinowski, który odbędzie się 9 września.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Michał Hajduk (Instytut Adama Mickiewicza)

Data emisji: 28.08.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Piotr Kostrzewa: jazz był ze mną od zawsze

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 12:30
- Mam dwie twarze, a jedną z nich jest jazz. Słuchałem go miliony godzin. Kiedyś zeszyt do matmy miałem na górze, a pod spodem były nuty big bandu i jak wchodzili rodzice, to widzieli matmę. Przepisywałem też nuty, bo nie było ksero, ale do dzisiaj mam te naskrobane ołówkiem partytury - opowiadał w Dwójce kierownik artystyczny Chopin University Big Band.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Olak: zapraszam w podróż w wyobrażone światy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 11:58
- Stworzyłem nowy gatunek, ale jest to oczywiście z mojej strony zabawa konwencją. Nadając temu albumowi taki tytuł chciałem zaprosić słuchaczy do uruchomiania wyobraźni, do wyruszenia ze mną w podróż do środka - opowiadał o swoim nowym albumie "Music From Non-Existent Movies" gitarzysta i kompozytor Marcin Olak.
rozwiń zwiń