"Domówka z Dwójką". Atom String Quartet: koncerty online mają swoje wady i zalety

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 11:01
- Jest to dla nas nowa sytuacja. Nie bardzo wiemy do końca, jak traktować te koncerty. Czy mamy się czuć jak w studio nagraniowym, czy jak na sali koncertowej? Wiadomo, doświadczenie bycia przed kamerami po prostu się zdobywa, aczkolwiek na pewno mamy możliwość dotarcia do dużo szerszego grona słuchaczy - mówili członkowie zespołu, który w sobotę (5.09) wystąpi w ramach cyklu "Domówka z Dwójką".
Atom String Quartet
Atom String QuartetFoto: Zosia Zija & Jacek Pióro/materiały prom.

Posłuchaj
14:22 Poranek Dwójki 31.08.2020 atom.mp3 Muzycy zespołu Atom String Quartet przed koncertem w ramach cyklu "Domówka z Dwójką" (Poranek Dwójki) 

penderecki-663x364.jpg
Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu. Serwis specjalny

Obecna sytuacja związana z epidemią koronawirusa pokrzyżowała plany koncertowe muzyków na całym świecie. W wielu przypadkach ich działalność artystyczna w naturalnym sposób przeniosła się do internetu. Nie inaczej było też z Atom String Quartet, choć akurat sierpień przyniósł całkiem sporo koncertów zespołu z udziałem publiczności, w tym także zagranicą.

- Byliśmy zaproszeni na festiwal jazzowy na Wyspach Kanaryjskich, gdzie udało nam się zagrać na Teneryfie i Gran Canarii w przepięknych salach operowych. Jesteśmy chyba w dosyć uprzywilejowanej sytuacji w stosunku do innych kolegów muzyków, ponieważ dochodzą nas słuchy, że bardzo wielu z nich w ogóle nie ma tej możliwości, żeby koncertować przed żywą publicznością - zauważyli goście "Poranka Dwójki".

W repertuarze sobotniego występu Atom String Quartet w "Domówce z Dwójką" znajdzie się m.in. Aria Krzysztofa Pendereckiego. - Nie tak dawno, dwa tygodnie temu, graliśmy na festiwalu Emanacje w Lusławicach, czyli tam, gdzie prof. Penderecki miał swoją posiadłość. Mieliśmy tam przyjemność zagrać po raz pierwszy całościowo materiał z naszej płyty Penderecki. Ważne było dla nas też spotkanie z panią Elżbietą Penderecką, która nas bardzo miło ugościła. Było to duże przeżycie, zagrać w domu Mistrza - podkreślali muzycy.

W audycji opowiedzieli oni także o pozostałych utworach przygotowanych z myślą o koncercie w Programie 2 Polskiego Radia oraz o swoich planach artystycznych na jesień.

Na "Domówkę z Dwójką" zaprasza Atom String Quartet:

Transmisja koncertu w "Domówce z Dwójką" w sobotę (5.09) o godz. 19.00 - na antenie, stronie internetowej  i Facebooku stacji oraz kanale YouTube Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Dawid Lubowicz, Mateusz Smoczyński, Michał Zaborski, Krzysztof Lenczowski (Atom String Quartet)

Data emisji: 31.08.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Atom String Quartet przypomina twórczość Seiferta

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 10:55
27 maja ukaże się album pt. "Seifert". Znalazły się na nim kompozycje wielkiego polskiego skrzypka jazzowego w interpretacji muzyków kwartetu. O płycie rozmawialiśmy w "Poranku Dwójki".
rozwiń zwiń