Obalić mit szamana. Spektakl reporterski z wioski Czełutaj

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 14:09
- Nam szaman kojarzy się z półbogiem, kimś totalnie wyjątkowym. A to jest normalny człowiek, obywatel miejsca, w którym mieszka. Na co dzień jest rolnikiem, a są sytuacje, gdy przechodzi na drugą stronę i staje się uzdrowicielem, psychologiem, lekarzem - mówił w Dwójce Arun Milcarz, pisarz i podróżnik, współtwórca spektaklu "Szaman". 
Szaman. Mongolia
Szaman. MongoliaFoto: Shutterstock

Posłuchaj
13:01 _PR2_AAC 2020_09_14-09-30-52. Poranek mp3 Rozmowa z twórcami spektaklu "Szaman"/(Poranek Dwójki)

 

W audycji przenieśliśmy się do odległej wioski Czełutaj. W tej położonej niedaleko rosyjsko-mongolskiej granicy miejscowości mieszka jeden z najmocniejszych buriackich szamanów. W jego szamańskich rytuałach przez kilka miesięcy czynnie uczestniczyli: Arun Milcarz - pisarz, reporter, podróżnik oraz aktorka Monika Mariotti - jedyna biała kobieta, której udało się na poważnie wniknąć w subkulturę tamtejszych szamanów. Owocem tego spotkania jest spektakl "Szaman", o którym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi.

- Interesowało mnie życie codzienne mieszkańców wioski. Kiedy tam pojechałem, od razu wziąłem się do pracy. Nie pytałem, czy mogę cokolwiek filmować, tylko najpierw przez dwa tygodnie codziennie pracowałem, np. przy sianokosach. Dopiero potem mogłem uzyskać zgodę na filmowanie, a nie było to proste - opowiadał Arun Milcarz. 

- Chcemy obalić mit szamana. Szamani nie są tylko ludźmi, którzy grają na bębnach. Nie mam tu zabobonu, gry aktorskiej. To są ludzie, są na całym świecie, w Polsce też, którzy mają wgląd w sprawy, które nie są do końca potwierdzone naukowo. Nasz bohater powiedział mi, że szamanem może być nauczyciel, psycholog, lekarz. Wszyscy, którzy pomagają innym są poniekąd szamanami - zaznaczyła w rozmowie Monika Mariotti. 

- Spektakl jest o korzeniach, o przodkach, o pamięci i o śmierci. Człowiek jest solidniejszy, gdy wie, skąd jest - powiedziała aktorka, zapraszając na spektakl do Teatru WARSawy. 

***

Tytuł audycji: "Poranek Dwójki"

Przygotował: Paweł Siwek

Goście: Monika Mariotti (aktorka), Arun Milcarz (reporter)

Data emisji: 14.09.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Wojciech Tomczyk o spektaklu "Bezkrólewie"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 09:10
- Chodziło o nawiązanie do komedii rybałtowskiej, w której twórcy wyśmiewali się z ówczesnych elit. Za taką komedię nie wypadało się wtedy obrażać i gniewać - mówił Wojciech Tomczyk, dramatopisarz, scenarzysta i producent telewizyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tony Halik. Urodzony dla przygody". Niezwykły portret podróżnika

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 08:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o najnowszym dokumencie Marcina Borchardta "Tony Halik. Urodzony dla przygody". To film zbudowany w całości z materiałów archiwalnych - w większości obrazów nakręconych przez samego Halika.
rozwiń zwiń