Fryderyki 2020. Szymon Sutor: do tej pory nie zagraliśmy tego materiału na żywo

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 14:30
- Muszę się przyznać, że nie do końca nastawiałem się na jakieś częste występy, ale byłoby przemiło choćby raz wykonać to gdzieś dokładnie w takim składzie, w jakim ta płyta została nagrana - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Szymon Sutor, laureat Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku - Jazz.
Okładka debiutanckiej płyty Szymona Sutora
Okładka debiutanckiej płyty Szymona SutoraFoto: materiały prom.

Posłuchaj
07:37 Poranek Dwójki 2.10.2020 sutor.mp3 Rozmowa z Szymonem Sutorem, laureatem Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku - Jazz (Poranek Dwójki)

Maciej Obara 1200.jpg
Maciej Obara jazzowym artystą roku. "To mnie napędza do kolejnych działań"

Debiutancki album Szymona Sutora nosi tytuł "Jazz Septet & String Orchestra". - Nie może sobie fantastyczniej wymarzyć startu. Jak sobie pomyślę kilka miesięcy do tyłu, to dla mnie największym marzeniem było nagranie mojego materiału i wydanie go na płycie. Po drodze też miałem marzenia typu towarzystwo, z którym chciałbym nagrać ten materiał. Też się spełniło. A Fryderyk już zupełnie przerósł moje wszelkie wyobrażenia - przyznał kompozytor, aranżer i dyrygent.

Na odbiór statuetki artysta musi jeszcze poczekać. - Na dzień dzisiejszy nie wiem, jak ciężki jest Fryderyk ani jaki jest w dotyku. Dzięki temu emocje są rozłożone w czasie i mogę celebrować ten moment w zasadzie przez cały rok. Z tego bowiem, co wiem, statuetki zostaną nam wręczone na kolejnej gali, która ma się odbyć w przyszłym roku - opowiadał Szymon Sutor.

Artysta ma już pomysł na swoją następną płytę. - Muszę przyznać, że mam wielką ochotę, żeby sprowokować i napisać muzykę z kontrą do tego, co do tej pory przedstawiłem - zdradził laureat Fryderyka.

***

Rozmawiał: Andrzej Zieliński

Gość: Szymon Sutor (kompozytor, aranżer i dyrygent, laureat Fryderyka 2020 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku)

Data emisji: 2.10.2020

Godzina emisji: 8.40

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

Czytaj także

Maciej Gołyźniak i jego "The Orchid" w "Polish Jazz"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 09:00
Seria wydawnicza "Polish Jazz" ukazuje się od połowy lat sześćdziesiątych, a dopiero trzeci raz w jej historii album sygnowany jest nazwiskiem perkusisty. W "Poranku Dwójki" opowiadaliśmy o płycie "The Orchid" Macieja Gołyźniaka która w tym prestiżowym katalogu ukazuje się z numerem 85.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Dąbrowski: chciałem być jak Robert Chojnacki

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 09:01
- Chciałem być saksofonistą. Jak Robert Chojnacki, ten saksofonista z De Mono. Nie wiem dlaczego, ale pamiętam jak wydał płytę solo "Sax & Sex". Jak to usłyszałem, pomyślałem, że ja też chcę grać na saksofonie - mówił trębacz jazzowy Tomasz Dąbrowski, bohater reportażu "Bez kompromisu".
rozwiń zwiń