Dorota Siwicka: Maria Janion uczyła nas, by żyć wedle własnych marzeń

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 10:22
- Pani profesor Maria Janion była człowiekiem mądrym, sprawiedliwym i wiernym. Najlepiej jednak istotę i sens jej życia oddają dwa słowa: humanistka i nauczycielka. Obie te role pojmowała na sposób romantyczny, czyli że najważniejsze jest samokształcenie jako dążenie do własnej wolności - mówiła w "Poranku Dwójki" prof. Dorota Siwicka. 
Maria Janion
Maria JanionFoto: Jacek Bednarczyk/PAP

Posłuchaj
11:15 Poranek Dwójki 24.08.2020 siwicka.mp3 Dorota Siwicka z Instytutu Badań Literackich PAN wspomina prof. Marię Janion (Poranek Dwójki)

 

janion-pap.jpg
Maria Janion, niedobre dziecię [audycja archiwalna]

W niedzielę 23 sierpnia w wieku 93 lat zmarła w Warszawie prof. Maria Janion - wybitna literaturoznawczyni, krytyczka literacka, autorytet w dziedzinie polskiego i europejskiego romantyzmu, wieloletni pracownik naukowy Instytutu Badań Literackich PAN, wnikliwa obserwatorka współczesności, autorka wielu dzieł należących do kanonu polskiej humanistyki.

- Maria Janion uczyła nas, że każdy powinien żyć wedle własnych marzeń; jeśli trzeba - na przekór wszystkim i wszystkiemu. Przy czym zawsze ostrzegała, że takie życie to ciężka praca. Uważała jednak, że trzeba ją wykonać, dla siebie i dla innych. Bo tylko jako wewnętrznie wolne jednostki możemy przydać się światu i innym ludziom - tłumaczyła prof. Dorota Siwicka Instytutu Badań Literackich PAN.

Jak przyznała, wraz ze śmiercią prof. Marii Janin odchodzi pewna epoka. Jeszcze ważniejsze za to stają się zadania, które wyznaczyła. - Jej uczniowie są w tej chwili również wielkimi profesorami na wszystkich właściwie uniwersytetach w Polsce. Można powiedzieć, że w ten sposób odcisnęła ona swój ślad i pozostała w pojmowanym na jej sposób nauczaniu poprzez swoich uczniów, którzy w gruncie rzeczy dalej ten jej model bycia nauczycielem/nauczycielką kontynuują - podkreślała prof. Dorota Siwicka.

W audycji rozmawialiśmy również o ogromnym dorobku naukowym, który pozostawiła po sobie prof. Maria Janion.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Dorota Siwicka (Instytutu Badań Literackich PAN)

Data emisji: 24.08.2020

Godzina emisji: 8.10

Czytaj także

90. urodziny profesor Marii Janion

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 18:00
Badaczka egzystencji ludzi i duchów, biografka wampirów, przewodniczka po niezwykłych przestrzeniach romantycznych światów - prof. Maria Janion kończy 90 lat!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje prof. Maria Janion. Historyk literatury i idei zmarła w wieku 93 lat

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 21:56
W Warszawie w wieku 93 lat zmarła profesor Maria Janion, historyk literatury, idei, badaczka romantyzmu i edytor. "Wielki ból i strata dla Jej uczniów, dla humanistów, dla nas. Maria Janion (24.12.1926-23.08.2020)" - napisano na Twitterze Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. 
rozwiń zwiń