Festiwal Muzyka Wiary-Muzyka Pokoju. "Wartość tej muzyki jest niezmienna"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 10:00
- Program tegorocznego festiwalu, który domykał się późną jesienią ubiegłego roku, skorelowany był z rzeczywistością względnie uporządkowaną. Potem to wszystko się rozkołysało, ale te projekty, które się zrodziły z myślą o tegorocznej edycji, o dziwo nabrały innego spojrzenia, które nazywam epidemiczną ostrością patrzenia na nowe sytuacje - mówił w Dwójce Miron Zajfert, dyrektor artystyczny festiwalu Muzyka Wiary-Muzyka Pokoju.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały prom.

górecki wiki 1200.jpg
Henryk Mikołaj Górecki - serwis specjalny
Posłuchaj
16:39 _PR2_AAC 2020_10_22-09-32-25.mp3 Miron Zajfert o 4. odsłonie festiwalu Muzyka WIary - Muzyka Pokoju (Poranek Dwójki)

Sześć premierowych koncertów z pogranicza muzyki współczesnej, jazzu i improwizacji, dźwięki z różnych epok i kręgów kulturowych, różnorodność muzycznej ekspresji - to tylko niewielka część tego, co czeka melomanów podczas tegorocznej odsłony festiwalu Muzyka Wiary-Muzyka Pokoju. Festiwal uświetnią występy wybitnych polskich artystów.

Pierwszy festiwalowy koncert odbędzie się w piątek 23 października. - Startujemy projektem wyjątkowym i niezwykłym. Będzie to podróż po wspaniałej poezji starożytności, która wbrew pozorom jest ciągle żywa i aktualna. Tym razem po Psalmy, czyli źródła wielu opowieści i prób rozmowy z Istotą Najwyższą, sięgnęli wybitni muzycy polskiej sceny jazzowej: Dominik Wania i Atom String Quartet, którzy towarzyszą młodej jazzowej wokalistce Małgosi Hutek. Te Psalmy będą w oryginalnym, hebrajskim brzmieniu językowym - zapowiadał Miron Zajfert.

Czytaj też:

Nie zabraknie również hołdu, złożonego Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, pod tytułem Goodnight Mr. Górecki, w wykonaniu Emilii Sitarz, Ewy Liebchen, Barbary Kingi Majewskiej i Huberta Zemlera. - To bardzo intymny projekt, w którym wykreowana została opowieść niezwykle krucha i intymna z jednej strony, a z drugiej – pełna nadziei i refleksji. To opowieść o odchodzeniu; opowieść człowieka, który żegna się ze swoim życiem, ale czyni to z głęboką zadumą, wypełnioną ciepłymi, pastelowymi barwami - podkreślał dyrektor festiwalu. Dodał, że cały materiał został nagrany i wydany na płycie, a więc publiczność będzie miała możliwość nabyć album.

Festiwal Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju - Patronat Programu 2 Polskiego Radia >>>

Podczas festiwalu będzie można również usłyszeć m.in. twórczość Jarosława Bestera – znakomitego polskiego akordeonisty, znanego m.in. z Bester Quartet. Tym razem jednak artysta wystąpi w programie solowym Na granicy światów. Sięgnął w nim do kompozytorskich pereł, pisanych z myślą o akordeonie przez dwudziestowiecznych, europejskich twórców. Pojawi się również duet Lutosławski Piano Duo, który specjalnie na Festiwal Muzyka-Wiary Muzyka Pokoju przygotował prapremierę dzieła Wizje Amen, stworzone przez dwudziestowiecznego kompozytora francuskiego Oliviera Messiaena.

Jak mówił Miron Zajfert, epidemia dodała zupełnie nowych walorów festiwalowi. - Wartość tych poszczególnych koncertów i tej niezwykłej muzyki, niezmiennie jest próbą odczytania uniwersalnej prawdy, odszukania klucza do odpowiedzi na pytanie, jak rozmawiać z Istotą Najwyższą.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Miron Zajfert (dyrektor artystyczny festiwalu Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju)

Data emisji: 22.10.2020

Godzina emisji: 9.30

reklama

Czytaj także

Meddah - turecki teatr jednego aktora

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 21:38
O wyjątkowym zjawisku epickiego teatru jednego aktora,  opowiadała w dzisiejszym "Poranku Dwójki" dr Agnieszka Aysen Kaim - orientalistka, turkolożka, opowiadaczka współpracująca ze Stowarzyszeniem Studnia O.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Jakub Bokun: kontakt z publicznością Festiwalu Clarimania nas inspiruje

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 10:00
- Publiczność dodaje nam skrzydeł. Słuchacze przyjeżdżają do Wrocławia nie tylko na koncerty festiwalowe. Ważnym aspektem są też lekcje mistrzowskie, które od 2002 roku cieszą się wielkim powodzeniem - mówił w Dwójce Jan Jakub Bokun, klarnecista, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Klarnetowego Clarimania.
rozwiń zwiń