Natalia Kukulska: "Czułe struny" do muzyki Chopina to zuchwały pomysł

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 13:00
- Jest taka potrzeba sięgania do utworów, które bardzo dobrze znamy i pokazywania ich od nowa. Czy trzeba rzeczywiście pokazywać Chopina na nowo? Może to muzyka skończona, która wskoczyła na pomnik? - pytał w "Poranku Dwójki" Adam Sztaba, jeden z aranżerów kompozycji Chopina na płycie Natalii Kukulskiej "Czułe struny".
Natalia Kukulska
Natalia KukulskaFoto: Wojciech Adam Jurzyk/PR

Posłuchaj
14:11 [ PR2]PR2 (mp3) 23 czerwiec 2020 09_30_37.mp3 Natalia Kukulska i Adam Sztaba o albumie "Czułe struny" (Poranek Dwójki)

Zaczyna jak na prawdziwym balu - od poloneza. Singiel "Czułe struny [Polonez As-dur]" zapowiada album Natalii Kukulskiej o tym samym tytule. W powstanie płyty zaangażowanych było blisko 100 osób na czele z kompozytorami i aranżerami: Krzysztofem Herdzinem, Nikolą Kołodziejczykiem, Adamem Sztabą, Pawłem Tomaszewskim i Janem Baczyńskim oraz z orkiestrą Sinfonia Varsovia. 

Hesse-Bukowska Barbara pap 1200x660.jpg
Chopin w interpretacji Barbary Hesse-Bukowskiej

Pomysłodawczynią projektu jest Natalia Kukulska, która w pewien sposób poczuła się zaproszona do jego realizacji. - Wymagało to odwagi. Sama nie zestawiłabym się z muzyką Fryderyka Chopina, gdyby nie to, że 10 lat temu zostałam zaproszona z okazji 200. urodzin Chopina do projektu "Nasz Chopin współczesny" - opowiadała wokalistka. - Powstały wtedy specjalne aranżacje, które miały formę parajazzowych piosenek. Miałam poczucie niedosytu, bo nie było żadnej rejestracji tego koncertu i pomyślałam, że warto do tego tematu jeszcze powrócić - dodała.

- Jak się dowiedziałem, że mamy współpracować ze wspaniałą Sinfonią Varsovią, to nie pozostało nic innego, jak zakasać rękawy - zaznaczył Adam Sztaba, który jest autorem dwóch aranżacji na wspomnianej płycie: "Tu i teraz (Nokturn Es-dur)" oraz "Zezowate szczęście" (Mazurek F-dur). - Każdy wniósł w te kompozycje siebie. W tych aranżacjach przemycane są elementy czysto kompozycyjne, czysto twórcze. Ten Chopin naprawdę jest przekomponowany - podkreślił artysta.

[ZOBACZ TAKŻE] Najważniejsze polskie piosenki wg Adama Sztaby >>>>

Płyta i zawarte na niej teksty mają wielu autorów, ale jeden motyw przewodni. - Kluczem stała się czułość, która pięknie pasuje do Chopina i da się ciekawie interpretować - zaznaczyła Natalia Kukulska. - Inspiracją do tekstu "Znieczulenie" do Preludium c-mol, które zaaranżował Jan Smoczyński, była przemowa noblowska Olgi Tokarczuk - mówiła - Śpiewam tam "zepsuł nam się świat, coś z nim jest nie tak". Ta płyta opowiada o wrażliwości.

Znanym z poruszających aranżacji kompozytorom towarzyszą na płycie wyjątkowe autorki słów. - Do mnie należy połowa tej płyty, jeśli chodzi o warstwę liryczną - mówiła pomysłodawczyni projektu - a pięć tekstów napisały: Kayah, Gaba Kulka, Mela Koteluk, Bovska i Natalia Grosiak.

NataliaKukulska/Natalia Kukulska "Czułe struny" [Polonez As-dur]

Album "Czułe struny" będzie miał premierę 28 sierpnia 2020 roku.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Natalia Kukulska (wokalistka), Adam Sztaba (kompozytor)

Data emisji: 23.06.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Marta Zalewska: lubię śpiewać w języku polskim

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 12:00
Gościem Piotra Barona była Marta Zalewska, która właśnie wydała swoją debiutancką płytę. Wokalistka opowiedziała m.in. o tym, jakie jest jej muzyczne marzenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Widma". Moniuszko zafascynowany Mickiewiczem

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 11:07
W audycji wysłuchaliśmy reportażu z przygotowań do premiery spektaklu na podstawie dzieła Stanisława Moniuszki w Operze Wrocławskiej.
rozwiń zwiń