Cyfrowe Archiwum Instytutu Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 11:00
- Archiwum cyfrowe Instytutu Pileckiego to tak naprawdę skarbnica wiedzy o Polakach i o losach Polski XX wieku. To jest zasób materiałów dotyczących II wojny światowej i dwóch totalitaryzmów. Dokumenty, które pozyskujemy do naszego archiwum, zbieramy z całego świata - mówiła w Dwójce Monika Maniewska z Instytutu Pileckiego. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/rawf8

Posłuchaj
05:41 Poranek Dwójki 12.01.2021 Archiwum Pileckiego.mp3 O cyfrowym Archiwum Pileckiego (Poranek Dwójki)

Do tej pory Instytutowi udało się zgromadzić przeszło milion stron dokumentów. Zapisane są w nich losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. Zbiór jest na tyle okazały, że postanowiono go udostępnić. 

Żydzi holokaust grupa ładosia paszporty paragwaju.JPG
Instytut Pileckiego upamiętni kolejnych Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom

Archiwum składa się z dokumentów, nagrań filmowych, książek, czasopism i fotografii, łącznie ponad 5 tysięcy jednostek. - To są miliony scanów dokumentów, tysiące godzin materiałów audio-wizualnych, setki zdjęć i dziesiątki książek. Nasze zbiory są cały czas rozbudowywane - mówiła Monika Maniewska.

Czytaj także:

Zgromadzony zbiór może bardzo ułatwić prace historykom. - Historyk, który chciałby je zbadać musiałby odwiedzić kilka miast w Polsce, pojechać do Berlina i kilku innych miast w Niemczech, odwiedzić Londyn, czy Nowy Jork. Nasze archiwum staje się centrum wiedzy i głównym ośrodkiem badań nad historią II wojny światowej na ziemiach polskich. Mamy nadzieję, że to będzie atrakcyjna oferta dla polskich historyków, ale liczymy także na to, że zainteresujemy badaczy z całego świata - mówił Tomasz Stefanek z Instytutu Pileckiego.

Fairweather_Ochotnik_popr2_500pcx.jpg
"Rotmistrz Witold Pilecki coraz bardziej obecny w światowej pamięci historycznej"

Niezwykle ważną częścią Archiwum Pileckiego są zbiory powstałe w efekcie dwóch projektów Instytutu. - Przede wszystkim są świadectwa zgromadzone na "Zapisach Terroru". Jest ich ponad 9 tysięcy. Jeżeli chodzi o "Świadków epoki" to od 2018 roku Instytut rejestruje wspomnienia osób, które przeżyły II wojnę światową, a także tych, które pamiętają czasy powojenne - mówiła Monika Maniewska.

Z katalogiem zbiorów można zapoznać się na stronie internetowej Instytutu. 


***

Rozmawiał: Witold Banach

Goście: Monika Maniewska i Tomasz Stefanek (Instytut Pileckiego)

Data emisji: 12.01.2021

Godzina emisji: 8.30

Materiał wyemitowano w audycji: Poranek Dwójki

Zobacz więcej na temat: Instytut Pileckiego Witold Banach

Czytaj także

Ideologie totalitarne źródłem masowych mordów w czasie II wojny światowej. Dziś konferencja naukowa

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 12:47
Związki totalitaryzmów z ludobójstwem, jego mechanizmy i narzędzia - to główne zagadnienia poruszane podczas konferencji naukowej "Cele i narzędzia ludobójczej inżynierii społecznej. Człowiek i państwo wobec totalitaryzmów". Konferencja odbywa się online, bierze w niej udział 25 naukowców z 10 krajów, którzy analizują procesy narodzin ideologii totalitarnych, które następnie przeradzały się w systemy terroru i eksterminacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeśli pandemia odpuści, chcemy działać intensywnie". Dyrektor Instytutu Pileckiego o planach na 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2020 11:45
- Myśląc o roku 2021, mamy nadzieję jeszcze mocniej oddziaływać na pamięć historyczną, nie tylko Polaków ale i na pamięć społeczności międzynarodowej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.
rozwiń zwiń