Jadwiga Rappé: zależało nam na jak najszerszym wachlarzu pieśni Żeleńskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 10:37
- Różni nas z Urszulą Kryger to, że Urszula oprócz tego, że wykonywała pieśni z fortepianem, to jeszcze brała udział w nagraniu tych pieśni w opracowaniu na orkiestrę kameralną Andrzeja Mysińskiego. Ja z kolei bazowałam tylko na swoich poszukiwaniach i skupiłam się wyłącznie na pieśniach z towarzyszeniem fortepianu - mówiła wybitna śpiewaczka przed sobotnią (23.01) "Domówką z Dwójką".
Jadwiga Rapp
Jadwiga RappéFoto: PAP/Paweł Kula

Posłuchaj
08:36 Poranek Dwójki 19.01.2021 rappe.mp3 Jadwiga Rappé o twórczości Władysława Żeleńskiego (Poranek Dwójki) 

Jadwiga Rappe 1200.jpg
Jadwiga Rappé. Fortelem uniknęła pracy w szkole

23 stycznia minie 100. rocznica śmierci Władysława Żeleńskiego. Tego dnia pieśni wybitnego kompozytora, nazywanego następcą Stanisława Moniuszki, w "Domówce z Dwójką" wykonają śpiewaczki Jadwiga Rappé (alt) i Urszula Kryger (mezzosopran) oraz pianista Mariusz Rutkowski.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

- O wyborze repertuaru zdecydowała rozmaitość tematyki pieśni Żeleńskiego. Również nasze upodobania. Urszula jest typem wybierającym rzeczy bardziej liryczne, pastelowe, bardzo melodyjne. Ja z kolei obdarzona innym rodzajem temperamentu bardzo lubię stylizacje. Kieruję się taż autorami tekstów. W moim przypadku zaważyły tutaj teksty różnych autorów, ale również poetek, w tym bardzo mało znanych. Nie każdy wie, że Narcyza Żmichowska, słynna pisarka i działaczka feministyczna z drugiej połowy XIX wieku, była również poetką. Dużą część swych wierszy dedykowała swojej uczennicy Wandzie Grabowskiej, która została żoną Żeleńskiego - opowiadała Jadwiga Rappé.

Czytaj także:

Jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku wyróżniona w 1982 roku nagrodą Polskiego Radia, przyznaną z inicjatywy Jana Webera, zdradziła również w audycji, jakie związki rodzinno-towarzyskie łączą ją z Władysławem Żeleńskim.

Do wysłuchania i obejrzenia "Domówki z Dwójką" zapraszamy w sobotę (23.01) o godz. 19.00 – transmisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

Zobacz zapowiedź koncertu:


***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Gość: Jadwiga Rappé (śpiewaczka, pedagog)

Data emisji: 19.01.2021

Godzina emisji: 8.40

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

Czytaj także

Lutosławski Piano Duo w zimowym repertuarze [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 08:49
Pierwsza w tym roku "Domówka z Dwójką" to spotkanie z Lutosławski Piano Duo. Podczas sobotniego występu pianistów Emilii Karoliny Sitarz i Bartłomieja Wąsika usłyszeliśmy utwory z zimowego repertuaru. Zapraszamy do obejrzenia koncertu!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Domówka". Bartłomiej Wąsik: wszystko zaczęło się od Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 18:18
- Poprzez nazwę Lutosławski Piano Duo chcieliśmy upamiętnić, że to właśnie miniatura tego kompozytora była pierwszym utworem, który wykonywaliśmy. Chcieliśmy również, żeby patronem naszego zespołu był polski kompozytor. No i wreszcie, w naszym repertuarze skłaniamy się ku muzyce XX wieku - mówił pianista, kompozytor i aranżer przed najbliższą "Domówką z Dwójką".
rozwiń zwiń