"Baczyński. Ta legenda jest wciąż żywa". Serwis specjalny

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 13:30
- Nasza opowieść o Krzysztofie Kamilu jest wielowymiarowa. Z jednej strony o poecie-żołnierzu, uczestniku Powstania, o znanym nam tragicznym finale, a z drugiej strony o chłopaku, który ukochał literaturę, malarstwo, przyrodę, muzykę. Który zostawił jedno z najpiękniejszych w naszej literaturze świadectw miłości - mówił w Dwójce Jacek Puciato o serwisie specjalnym Polskiego Radia, poświęconym Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu.
Krzysztof Kamil Baczyński
Krzysztof Kamil BaczyńskiFoto: PAP

Żył zaledwie 23 lata, był głównym przedstawicielem pokolenia Kolumbów, jest jednym z najwybitniejszych polskich poetów czasów okupacji. 22 stycznia obchodzimy setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z tej okazji portal PolskieRadio24.pl przygotował wyjątkowy serwis internetowy.


Posłuchaj
08:43 Poranek Dwójki 22 styczeń 2021 08_07_39.mp3.mp3 Serwis specjalny Polskiego Radia o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim (Poranek Dwójki)

 

- Głównym rysem życia poety jest tragiczne pęknięcie, kontrast pomiędzy przeszłością - tym, co przed '39 - a tragiczną rzeczywistością okupacji - tłumaczył gość Dwójki. - Pomiędzy utraconą Arkadią a apokalipsą spełnioną, snem a jawą, marzeniami a rzeczywistością.

Czytaj także:

Serwis ma rozbudowaną warstwę plastyczną, znajdziemy w nim rysunki, grafiki, obrazy. - Nie wszyscy wiedzą, że Krzysztof Kamili Baczyński chciał swoje życie zawodowe związać z plastyką, po maturze iść na Akademię Sztuk Pięknych - opowiadał Jacek Puciato.

Radio Baczyński. POSŁUCHAJ >>>>

- Pokazujemy grafiki, prace, które umieszczał w przygotowywanych własnoręcznie, czasami w jednym egzemplarzu, tomikach wierszy, są to rysunki i akwarele. Niektóre tomiki, co widzimy przy rękopisach, mają szczególne liternictwo, to też było z wielką uwagą przygotowywane - ocenił redaktor serwisu.


Baczynski_1200x660_Main.jpg
Setna rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Zobacz nasz serwis specjalny

Autorzy serwisu położyli nacisk na równowagę między wątkami biograficznymi a twórczością Krzysztofa Kamila. - Każdy rozdział kończy się częścią zatytułowaną "Półka z wierszami". Mamy wiele fotografii rękopisów, część z tych rękopisów jest powiązana z nagraniami. Przywołujemy z Archiwum Polskiego Radia interpretacje wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w znakomitych wykonaniach polskich aktorów - wymieniał Jacek Puciato.

W serwisie można posłuchać także unikatowych opowieści osób, które osobiście znały poetę oraz RADIA BACZYŃSKI, gdzie usłyszymy wiele kompozycji do tekstów poety.

***

Rozmawiała: Dorota Gacek

Data emisji: 22.01.2021

Gość: red. Jacek Puciato (współautor serwisu specjalnego Polskiego Radia o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim)

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

Czytaj także

Jan Ołdakowski: musimy budować wspólnotę w czasie obchodów wybuchu Powstania

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 17:00
- Oni uważają, że w najtrudniejszych momentach warto zachować ducha, warto zachować humor, wigor, uczą nas tego i wymagają od siebie. Będą takie wydarzenia, na które przyjdą tylko oni. Właśnie dlatego, żeby zachować bezpieczeństwo. - tak Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, mówił o Powstańcach i o planach placówki związanych ze zbliżającą się 76. rocznicą wybuchu Powstania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeno wyjmij mi z tych oczu szkło bolesne - obraz dni". Radio Baczyński. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 05:50
101 lat temu urodził się Krzysztof Kamil Baczyński. W serwisie www.baczynski.polskieradio24.pl poświęconym znakomitemu poecie prezentujemy wiersze w interpretacjach wielu wybitnych aktorów oraz piosenki do tekstów Baczyńskiego, których można posłuchać w specjalnie utworzonej stacji internetowej Radio Baczyński. 
rozwiń zwiń