REKLAMA

Ks. prof. Alfred Marek Wierzbicki nagrodzony za odwagę w publicystyce i poezji

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 13:00
"Za wagę i odwagę postawy i słowa w nauczaniu, w publicystyce, w poezji – i w życiu" został nagrodzony ks. prof. Alfred Marek Wierzbicki. Kapłan otrzymał nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego, Mieczysława i Erazma Pruszyńskich. Jak laureat postrzega literaturę i co sądzi o powszechności poezji? 
Ks. prof. Alfred Marek Wierzbicki
Ks. prof. Alfred Marek Wierzbicki Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Posłuchaj

15:53 PR2_MPLS 2021_02_09-09-31-04.mp3 Odwaga i poezja w publicystyce. Ks. prof. Alfred Marek Wierzbicki (Poranek Dwójki)
Tadeusz_Gajcy wiki.jpg
Tadeusz Gajcy – pesymizm w poezji, radość w życiu

"Publicysta odwołujący się do tradycji Żeromskiego, Wyspiańskiego i Brzozowskiego. Poeta i czytelnik poetów – niech zechce przyjąć nagrodę z rąk ludzi pióra. Jej patroni w swoim dziele pisarskim służyli tym samym ideałom, z podobnym hartem ducha, z odwagą cywilną i dzielnością żołnierzy" - mówił o ks. prof. Alfredzie Marku Wierzbickim prezes Polskiego PEN Clubu Adam Pomorski.

 To wielkie wyróżnienie znaleźć się w takim gronie. Z rozrzewnieniem myślę o latach, kiedy sięgałem po książki Jacka Woźniakowskiego. Jest mi bardzo miło znaleźć się wśród laureatów. Wszyscy z nich wyznaczyli szlaki najwyższych lotów polskiej humanistyki – mówi gość Poranka Dwójki. – Poezja to nie jedyna część mojego pisarstwa. Jest dla mnie bardzo ważna, mimo że ostatnio stała w cieniu moich pozostałych aktywności – dodaje.


Ks. prof. Alfred Wierzbicki został laureatem Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego, Mieczysława i Erazma...

Opublikowany przez Polski PEN Club Środa, 3 lutego 2021

Poezja kluczem do porozumienia? 

– Poezja byłaby dobrym kluczem łączącym ludzi. Jednak żeby ten mechanizm mógł działać, ludzie musieliby ją czytać. Poezja jest jedną z najstarszych form literackiej wypowiedzi, a mimo to wycofuje się ją z obiegu publicznego. Tego typu książki słabo docierają do odbiorców. Nie spodziewałbym się, że ta sytuacja się zmieni. Język poezji jest bardzo rzadki. Powinniśmy dołożyć starań, aby go nie zaniedbać - kontynuował ks. prof. Wierzbicki. – Nie przemawia przeze mnie pesymizm. Bardziej nazwałbym to realistycznym podejściem. Poważne książki mają w dzisiejszych czasach niewielu czytelników. Kultura się zmienia. Obecne czasy nie sprzyjają odbiorowi poezji. Zasięg, jaki wywiera ona na ludzkie umysły, też jest niewielki – ubolewa. 

szymborska eastnews 1200.jpg
Wisława Szymborska. Szukanie słów w kamieniu

Słowa wykrzyczane

Pandemia wytrąciła świat z ram, do których byliśmy przyzwyczajeni. Czy poezja może dostarczyć nam czułości i delikatności, której wielu z nas potrzebuje? – Słowo "czułość" upowszechniła Olga Tokarczuk. Marian Turski z kolei w swojej poruszającej przemowie oświęcimskiej mówił o czujności. Napisałem wtedy, że te dwa słowa – "czułość" i "czujność" – muszą iść ze sobą w parze. To właśnie one ukazują nam kruchości i zagrożenia. Pandemia zmusza nas do myślenia o wspólnocie. Epidemia dotknęła nas wszystkich. Uświadamia, że jesteśmy braćmi, bez ideologii, podziałów i ambicji. Ze wzruszeniem czytałem encyklikę papieża Franciszka "Wszyscy jesteśmy braćmi". Powołuje się on na utwór poetycki św. Franciszka z Asyżu, który był poetą nie tylko w słowie, ale i w gestach. We wszystkich ludziach widział braci. Obecna sytuacja podobnie uświadamia nam, że los ludzki jest wspólny. Braterstwo nie rodzi się z naszych osiągnięć. Poznać możemy je we wspólnej wierze – wyjaśnia. 

Spotkanie online z ks. prof. Alfredem Wierzbickim / Spotkania Kultur

Nagroda im. Pruszyńskich

Nagroda Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego, Mieczysława i Erazma Pruszyńskich przyznawana jest od ponad trzydziestu lat. Honoruje wybitne dokonania w dziedzinie publicystyki, reportażu, eseistyki i pisarstwa historycznego. Do jej laureatów należą m.in. Krzysztof Pomian, Wiesław Juszczak, Henryk Samsonowicz, Wojciech Jagielski, Ewa Łętowska, a także Ryszard Kapuściński, Hanna Krall, Tadeusz Chrzanowski i Ryszard Legutko.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: ks. prof. Alfred Marek Wierzbicki (teolog, etyk, filozof, poeta) 

Data emisji: 9.02.2021

Godzina emisji: 9.31

zchCzytaj także

Walka o marzenia, czyli Polki na krańcach świata

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 11:00
 - One mają pragnienie, by wyruszyć poza horyzont, doświadczyć czegoś nowego. Bardzo silnie czują swój nomadyczny gen - podkreślała Ula Ryciak, opowiadając o bohaterkach swojej książki "Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymon Kloska: Rok Lema to okazja, by intensywnie wykorzystać siłę jego idei

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 11:00
- Stanisław Lem to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich prozaików XX wieku i co istotne, wciąż pozostaje jednym z najchętniej czytanych polskich pisarzy. Jego książki ciągle są wznawiane, tłumaczone na inne języki i ciągle świetnie się sprzedają. Lem stale aktywnie inspiruje - mówił w Dwójce Szymon Kloska, kurator programu Lem 2021.
rozwiń zwiń