Piotr Dumała: wymyśliłem wydrapywanie faz animacji na płytach gipsu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 10:30
- Poprzez obraz i montaż moja wyobraźnia doświadcza przerostu. Ale dzięki tej wyobraźni zarabiam na życie i wszystko przez nią się stało - mówił w Dwójce Piotr Dumała, laureat tegorocznej nagrody Smoka Smoków.
Piotr Dumała
Piotr DumałaFoto: Wojtek Jargiło/PAP

Posłuchaj
14:11 Dwójka 2021_03_04 Poranek Dwójki Piotr Dumała.mp3 Rozmowa z Piotrem Dumałą (Poranek Dwójki)

Każdego roku Rada Programowa Krakowskiej Fundacji Filmowej przyznaje nagrodę Smoka Smoków za wyjątkowy wkład w rozwój światowej kinematografii. W trakcie 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, 1 czerwca, odbierze ją Piotr Dumała - mistrz światowej animacji i twórca autorskich technik filmowych. Z artystą rozmawialiśmy w "Poranku Dwójki.

Piotr Dumała Fot. Monika Augustyniak 1200.jpg
Smok Smoków 2021 dla maga animacji - Piotra Dumały

- Ten festiwal był zawsze dla mnie ważny. Znalezienie się nagle po tej drugiej stronie daje doświadczenie jakiejś paraboli czasu - mówił Piotr Dumała. - Uświadomiłem sobie, że minęło już 40 lat od moich początków - dodał.

Krakowski Festiwal Filmowy

Twórczość Dumały niemal od początku była związana z Krakowskim Festiwalem Filmowym. W bogatej kolekcji festiwalowych trofeów artysty, kilkanaście pochodzi z Krakowa, m.in.: między innymi Piotr Dumała dwukrotnie otrzymywał Złotego Smoka – za "Łagodną" w 1985 i za "Ściany" w 1988 roku, Brązowego Lajkonika w 1989 za "Wolność nogi", Brązowego Smoka i Nagrodę FICC za "Franza Kafkę" w 1992 oraz Srebrnego Lajkonika (2014) za "Hipopotamy". Przyszła pora na zasłużonego Smoka Smoków.

- Wszystkie najważniejsze rzeczy w moim życiu niewątpliwie zawdzięczam filmowi, ale powiem szczerze, że również wynalazczości, którą odziedziczyłem po ojcu - mówił gość Dwójki. - Wymyśliłem skrobanie na płytach gipsu i wydrapywanie faz animacji. To się stało moim wkładem w historię animacji - dodał. 

Ceremonia już w czerwcu

Ceremonii wręczenia nagrody Smoka Smoków tradycyjnie już będzie towarzyszyła retrospektywa twórczości laureata. W programie znajdzie się kilkanaście dzieł Piotra Dumały - zarówno pierwszych nagradzanych filmów, jak też tych najnowszych. Jak co roku, laureat poprowadzi master class otwarty dla filmowców, ale też dla wszystkich miłośników animacji. 

"Dla mnie film to jest okienko, przez które zaglądamy do jakiegoś innego świata - powiedział kiedyś Piotr Dumała i jego własna twórczość jest świetnym potwierdzeniem tej opinii" - uzasadnia wybór tegorocznego laureata Smoka Smoków, przewodniczący Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej, profesor Tadeusz Lubelski - "Oglądając filmy Piotra Dumały, kontaktujemy się z takim innym, niepowtarzalnym światem, mając cały czas świadomość, że czynimy to za pośrednictwem autora, który za nas przez okienko patrzy. W tym świecie – jak w marzeniu sennym - obowiązują inne reguły niż w naszym rzeczywistym: możliwe są nieoczekiwane przeobrażenia, panuje inne światło i inne tempo, do jego zrozumienia niezbędne jest poczucie humoru".

Mag animacji

Piotr Dumała to wybitny polski artysta: scenarzysta, animator, reżyser, scenograf, rysownik, plakacista, literat, aktor, a także pedagog. Absolwent Wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1982), gdzie uczył się też w Pracowni Grafiki Filmowej prof. Daniela Szczechury, współtwórcy polskiej szkoły animacji, również laureata nagrody Smoka Smoków. Dumała uprawia animację autorską, a także użytkową (czołówki festiwali i programów telewizyjnych, reklamy, klipy muzyczne). Współpracował przy realizacji spektakli teatralnych Romana Polańskiego i Grzegorza Jarzyny. Zajmuje się również rysunkiem prasowym, projektowaniem okładek książek oraz plakatem teatralnym i filmowym. W animacji posługuje się tradycyjną kreską i technikami komputerowymi, a także – wymyśloną przez siebie – metodą płytek gipsowych. Często inspiruje go literatura (Franz Kafka, Fiodor Dostojewski). Laureat kilkudziesięciu nagród festiwalowych, m.in. w Bilbao, Espinho, Huesce, Mannheim, Montrealu, Oberhausen, Ottawie, Zagrzebiu.

Ederly-1200 .jpg
Płodozmian filmowy Piotra Dumały

Czytaj także:

Nagroda Smok Smoków, przyznana w tym roku po raz 24, to najwyższe wyróżnienie Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej, organizatora Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jako wyraz uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. Wśród dotychczasowych laureatów znalazło się wielu znamienitych twórców m.in. Werner Herzog, Priit Pärn, Kazimierz Karabasz, Bohdan Kosiński, Bogdan Dziworski, Allan King, Albert Maysles, Jonas Mekas, Helena Trestíková, Stephen i Timothy Quay, Raoul Servais, Jerzy Kucia czy Paul Driessen.

61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w online w dniach od 30 maja do 6 czerwca 2021 roku równolegle w krakowskich kinach i w Internecie.

Piotr Dumała laureatem tegorocznej nagrody Smoka Smoków! 🏆🏆🏆 Mistrz światowej animacji i twórca autorskich technik...

Opublikowany przez Krakow Film Festival Środa, 3 marca 2021

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Piotr Dumała (laureat nagrody Smoka Smoków)

Data emisji: 4.03.2021

Godzina emisji: 9.30

nk

Czytaj także

"Tam urodziłem się na nowo". Piotr Dumała na Harvardzie

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 17:00
– Miałem wrażenie, że całe moje życie tam się zmieniło. Pojechałem tam jako ktoś, kto nagle nie ma już rodziców – tak twórca filmów animowanych Piotr Dumała wspominał smutne okoliczności swojego pierwszego przyjazdu na Uniwersytet Harvarda w Cambridge w stanie Massachusetts.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smok Smoków 2021 dla maga animacji - Piotra Dumały

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 16:49
Każdego roku Rada Programowa Krakowskiej Fundacji Filmowej przyznaje nagrodę Smoka Smoków za wyjątkowy wkład w rozwój światowej kinematografii. W trakcie 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, 1 czerwca odbierze ją Piotr Dumała - mistrz światowej animacji i twórca autorskich technik filmowych.
rozwiń zwiń