Marek Pędziwiatr z grupy Błoto: nowa płyta powstała z myślą o Domówce

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 11:27
- To, co dla Państwa przygotowaliśmy, to nie jest zwykły koncert. Tak naprawdę to nowa płyta, która powstała specjalnie na tę okazję - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Marek Pędziwiatr z zespołu Błoto, który wystąpi na najbliższej "Domówce z Dwójką" (20.03).
Zespół Błoto
Zespół BłotoFoto: O. Bodnaruś/materiały prom.

Posłuchaj
13:50 Poranek Dwójki 16.03.2021 pędziwiatr.mp3 Marek Pędziwiatr o zespole Błoto i repertuarze, który zabrzmi w czasie "Domówki z Dwójką" (Poranek Dwójki) 
1200x660_Bloto_1.jpg
Błoto. Brudna muzyka naszych czasów

Muzyka wrocławskiego kwartetu jest mocno osadzona na brutalnych hiphopowych fundamentach, odwołujących się luźno do brzmienia lat 90. To brudne, bezkompromisowe brzmienie, którego siła leży w instrumentach perkusyjnych i basie. Oddające klimat czasów, w których powstawała. Czasów niekorzystnych zmian klimatycznych, wyraźnych podziałów społecznych i politycznych.

Marek Pędziwiatr, tak jak i pozostali członkowie Błota, gra również w innym znanym wrocławskim zespole - EABS. - Każda z tych formacji prezentuje zupełnie inny klimat, inna jest w ogóle koncepcja na muzykę. EABS jest bardziej skomponowany. Jest też improwizacja, ale przewagą jest kompozycja. Z kolei Błoto to czysta improwizacja, czyli kompozycje powstają poprzez wspólne improwizowanie. EABS jest bardziej zbliżony do jazzu, a Błoto jest większym eksperymentem - tłumaczył multiinstrumentalista, producent, raper i DJ.

Premierowy materiał na Domówce

Do tej pory gospodarze najbliższej Domówki nagrali dwie płyty, obie w 2020 roku ("Erozje" i "Kwiatostan"). Gotowa jest już nowa płyta - "Kwasy i zasady" - którą muzycy Błota zaprezentują  słuchaczom Dwójki podczas koncertu online. 

- Znowu zajmujemy się przyziemnymi sprawami, które odnoszą się do rzeczywistości. Kwasy to nie tylko te dziwne symbole. Kwasem może być na przykład hipokryzja, fantazja, mitomania czy ignorancja. A zasadami mogą być autentyzm, prostota, pokora, prawda lub umiar. Jak wiemy z chemii, zasady mogą neutralizować kwasy. My podeszliśmy do tego tematu w sposób humanistyczny i o tym właśnie jest ta płyta - podkreślał Marek Pędziwiatr.

Zobacz zapowiedź koncertu:

Do wysłuchania i obejrzenia "Domówki z Dwójką" zapraszamy w sobotę, 23 marca o godz. 19.00 – transmisja na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Marek Pędziwiatr (multiinstrumentalista, producent, raper i DJ, zespoły EABS i Błoto)

Data emisji: 16.03.2021

Godzina emisji: 8.30

pg

Czytaj także

Gaba Kulka: staraliśmy się odbić od utworów Kraftwerk w oryginale

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 13:19
- Hubert od początku zaproponował, żebyśmy to zrobili jak najprościej i starali się odbić trochę od oryginałów, ponieważ kopiowanie nie ma najmniejszego sensu przy tak nowatorskich i oryginalnych kompozycjach. Staraliśmy się więc jak najbardziej odnieść do akustycznych elementów, ale piosenki były wybierane właściwie naszym muzycznym sercem - mówiła wokalistka przed najbliższą "Domówką z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Domówka z Lutosławski Piano Duo, czyli jak oddać zimę na fortepianie

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 12:28
- Inna jest artykulacja, inna długość dźwięku. Można też w inny sposób robić całe smugi barwowe. Z użyciem pedału i pewnych zabiegów artykulacyjnych można to zmrożenie pokazać w inny sposób niż orkiestra smyczkowa, ale też ciekawie - mówiła Emilia Sitarz z Lutosławski Piano Duo przed najbliższą "Domówką z Dwójką".
rozwiń zwiń